Kernel jak kernel

Kernel jaki jest, każdy widzi – obecnie zaktualizowałem się do 2.6.24 i czy jest mi z tego powodu lepiej? Technicznie jestem wobec siebie w porządku – nowe serce systemu, z nowym planistą CFS (między innymi), musi być lepiej. Czy przełożyło się to na sprawność systemu? Bez cyferkowych benchmarków – nie odczułem różnicy. Jedyne, czym mnie nowy kernel zaskoczył, to ogłupienie hwclock‚a, który zaraportował, że:

select() to /dev/rtc to wait for clock tick timed out

A, że dzieje się to przy starcie systemu, postanowiłem zareagować na tę obelgę – za rozwiązanie posłużyło dopisanie parametru do /etc/init.d/hwclock.sh i /etc/init.d/hwclockfirst.sh (może ktoś mieć bez .sh):

HWCLOCKPARS="--directisa"

I już spokojnie mogłem wrócić kontemplować nowego planistę. Ale jak pisałem – na oko nic nie można powiedzieć, rewolucji nie odczuwa się w codziennej pracy. Może na wolniejszych maszynach. Aż poczułem się w obowiązku zaemulować sobie wzrost szybkości działania desktop’u i wrzuciłem lekki temat GTK2 Candido-Dread. O tak, teraz przyśpieszyło…
 

0

6 komentarzy

 1. Ja miałem ten błąd odrazu po instalacji debiana z netinstal 🙂
  select() to /dev/rtc to wait for clock tick timed out

 2. Ten błąd z hwclock wynika z faktu, że wszystkie nowsze komputery [generalnie wszystko co wyszło na świat w 2006 i dalej] korzystają już z Enhanced Real-Time Clock który trzeba kompilować na stałe w jądro [nie jako moduł] i to rozwiązuje sprawę,

 3. CFS pojawił się w 2.6.23. W 2.6.24 dodano możliwość szeregowania grup procesów przez cgroups, polecam lekturę Documentation/cgroups.txt – naprawdę fajna rzecz.

  @ea66
  A nie wystarczy załadować moduł na initrd? Jak będziesz miał z tym problemy, to pytaj na unixach dot pl :).

 4. @michal
  Generalnie to jak raz to wkompilowałem na stałe i od tej pory problemy się skończyły. Poza tym w sporej grupie dystrybucji tak to jest właśnie zrobione [Ubuntu 7.04,7.10; Fedora 8 czy OpenSuse 10.3] natomiast w Debianie ERTC od kernela 2.6.22 jest modułem i jest problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.