Lustra lecą z nieba

Targi PMA już za parę dni (31.1.2008 – 2.2.2008) i powoli otwiera się worek z niespodziankami jakie szykują dla nas producenci sprzętu. A będzie tego trochę, jeżeli chodzi o nowy puszki. Zastanawiający się nad zakupem i wyborem systemu znowu dostaną sianka w żłoby i zostaną w tym niezdecydowanym półkroku. Gwiazdą targów powinien być Pentax z jego zapowiadanym K20d i K200d, oraz Canon z 450d – budżetówką, ale z racji nalepki ‚Canon’ pewnie wszyscy będą cmokać nad tym body.

A inni? Nikon na pewno będzie obnosił się z D3 i D300, Olympus z E-3, Sony z A700 (a może i A200?).

Kręćka można od tych skrótów dostać, ale przeglądając specyfikację, wnioski nasuwają się takie:

– wyśmiewany system usuwania kurzu (pierwszy wdrożył go Olympus), przyjął się i w innych systemach,
– wprowadzony w lustrzankach przez Olympusa system LiveView (podgląd na żywo, zaadaptowany z kompaktów), przyjął się i teraz w dobrym tonie jest mieć LV w lustrzance, pomimo wcześniejszego określania go ja ‚gadżetowego’ i ‚nieprofesjonalnego’,
– wyścig na MPx ma się dobrze
– zauważono w końcu problem z dynamiką tonalną na zdjęciach z cyfrowych lustrzanek – producenci wprowadzają systemy poszerzania tej dynamiki (Expanded Dynamic Range ma Olympus E-3 i Pentax K20d),
– więcej użytecznych bitów w RAW’ach – z 12stu zaczyna się wykorzystywać 14ście

0

4 komentarze

  1. Niom, ciekawe… tylko po co sie oni z tymi mpix jeszcze ścigają? A do Sony się zraziłem – fu** im za tego H5.
    BTW ostatnio pobawiłem się z nowym formatem fotek od MS – HD Photo – i powiem… daje kopa. Żem siem tego nie spodziewał. Pakuje ładniej od jpge’a nawet jest opcja lossless, która kompaktuje pliczek jakoś tak ca. 4x. No to teraz pewnie się to niedługo w aparatach pojawi.

  2. Do wniosków chętnie dopisałbym: stabilizacja w body kontra stabilizacja w obiektywie – chyba następuje skręt w kierunku tej pierwszej.
    I drugi: ceny nadal wysokie 🙁

  3. Salvadhor… thx. Samemu to tak trudno na oko… JPEG2000 – płatny dla zwykłego użyszkodnika i do tej pory mało powszechny (choć dobry). MS ma więcej kasy i chyba już rozumu, więc kto wie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.