Wpływ systemu na świadomość jednostki

Co robi przy świeżej instalce Linuksa świeży użytkownik tegoż? Otóż, za wszelką cenę próbuje uruchomić programy z których korzystał na Windowsie (bo to użytkownik podlegający konwersji z takiego systemu właśnie). I nie chodzi tu o specjalistyczne programy typu Photoshop itp.

Nie wiem czym to jest spowodowane – a raczej przeczuwam. Ale nieporadność po opuszczeniu bezpiecznego basenu w którym się pływa razem z wiodącym systemem, jest porażająca. I to dodajmy – nie obserowałem osoby która nie potrafi korzystać z google.com.

Faktem jest, że w języku polskim nie spotkałem popularnej strony, która prosto w mordę wykazuje listę programów linuksowych pogrupowaną wg. zastosowań. Może i takie miejsca w sieci są, ale obserwowany model użytkownika nawet nie próbował ich znaleźć.

Zatem. Większa świadomość użytkownika to jakiś ‚tips’ w dystrybucji, pokazujący, gdzie szukać spisu programów. W naszym języku. I motto podczas instalacji – „Linux nie jest systemem służącym do uruchamiania programów z Windowsa. Ma swoje.”.

Bez tego, po jakimś czasie, każdy będzie narzekał, że nie chodzi mi np. Total Commander czy inne narzędzie z Windowsa. A nawet nie spróbuje używać narzędzi natywnych.

Lokalnie jestem w stanie napominać błądzących, a globalnie…
 

0

5 komentarzy

 1. …globalnie stworzyć taką stronę 🙂 co prawda w sieci istnieje pewnie już coś takiego ale z tego co pamiętam to nie jest za często aktualizowane. Ciekawe czy było by to porwanie się z „motyką na słońce”? Czy jednak dało by się takie zestawienie wyprodukować 🙂

 2. Zwykła inercja. User jest w totalnie nowym środowisku, a dalej ma pewien zbiór przyzwyczajeń, których po prostu nie da się łatwo wykorzenić. Zjawisko jak najbardziej naturalne, ale po 2 miesiącach działa również w drugą stronę. W window$ie, którego jednak czasem muszę użyć często łapię się na próbach przełączenia się na któryś tty, odpalania programów przez Alt+F2, czy naciskaniu F12 i czekaniu na yakuake. Czytałem kiedyś (niestety nie pamiętam gdzie) ciekawy artykuł, gdzie gość twierdził, że największy problem z przerzuceniem sie na Linuksa mają tzw. „Windows Power Users” (określenie z artykułu) – oni bardzo dobrze znają każdy szczegół, mają bardzo zakorzenione przyzwyczajenia i będą wymagali, żeby wszystko działało jak w Windowsie, bo jak nie, to znowu zaczną chrzanić, że „Linux is not desktop-ready”, natomiast użytkownicy, którzy są dopiero na etapie wyrabiania tych nawyków przechodzą cały proces o wiele łatwiej.
  Taka globalna lista jest dobrym pomysłem. Nie wiem, czy nie widziałem takiej (choć dość okrojonej) na whylinuxisbetter.net
  Tak przy okazji – wspomniałeś Total Commandera. Czy jest jakiś klon tego genialnego programu, który jest bardziej zaawansowany niż krusader i w dodatku posiada graficzny interface? (nie żebym coś miał do mc, który jest jednym z moich ulubionych narzędzi)

 3. Właśnie znalazłem jeszcze jedną listę. Troche stara, ale nadrabia rozmiarem:)
  http://suse.ehelp.pl/obraz/pl.html
  Pawouek: Jeśli chodzi o klony TC to to jest wszystko, co udało mi się wygooglać, wyczytać i wyszukać na pow. liście.
  Martwe:
  -KCommander
  -LinuxCommander
  -LinCommander
  Żywe:
  -Krusader
  -TuxCommander
  -GnomeCommander
  -Worker
  Póki xo krusader wydaje się być najbardziej sensowny…

 4. popieram pomysł strony – wręcz chętnie dołożę i swoje 🙂 trzy bity …

  Jednak propozycja szersza nie tylko soft ale i rozrywka 🙂 może uda się wskrzesić za razem open games

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.