przystajnik

Ciężar internetu w bitach

Z moich ulubionych www’ujek można wymienić Firefoksa i Firefoksa. Zasadniczo z tego powodu, że Kazehakase w obecnej debianowej wersji coś nie za bardzo z Flashem się dogaduje (a gierki flashowe fajne są), a innych programów już mi się nie chce szukać.

Ale nie o wyższości jednej przeglądarki nad drugą tu chciałem. Pokazała się nowa przyszłościowa wersja Firefoksa, o uroczym pseudonimie artystycznym Gran Paradiso 3 Alpha 6.
Wersja finalna jest przewidywalna na jesień, a siedzący na moim ramieniu udomowiony sceptycyzm z przekąsem pyta – ‚ciekawe, ile pamięci RAM trzeba będzie dokupić’.

Postanowiłem podnieść się na duchu i sprawdzić, jakie jest zużycie RAM w obecnej wersji Firefoksa 2.0.0.0.0.4, Gran Paradiso 3 Alpha 6 i Kazehakase 0.4.3. Chodził mi przez chwilę jeszcze Dillo po głowie, tak z mściwej chęci pogrążenia konkurentów, ale …

W każdej z przeglądarek otworzyłem kilka zakładek – Onet, WP, Interia, YouTube, gnome-look, forum.ubuntu.pl, happypenguin.org, manufaktura.home.pl, olympusclub.pl, google.pl. I sprawdziłem, ile pamięci potrzebuje każda z przeglądarek.

Wynik ?

VIRT RES SHR COMMAND

196m 75m 23m firefox-bin # Firefox Gran Paradiso 3 Alpha 6

215m 88m 23m firefox-bin # Firefox 2.0.0.4

154m 56m 22m kazehakase # Kazehakase 0.4.3

Oczywiście, najciekawsza i decydująca jest tutaj kolumna druga – RES, pamięć którą zajął sam program i jego dane, a nie współdzielone biblioteki.

Wynika z tego, ze Firefox 3 ma szanse dość kulturalnie zachowywać się w stosunku do naszych kości RAM. Co prawda, nie pobił Kazehakase, ale ten był uruchamiany bez obsługi Flash, więc …
Krótka wędrówka i przełączanie się po tych stronach sukcesywnie zwiększała ilość wykorzystywanej pamięci, ale proporcje się utrzymały. Różnica między FF 2 a FF 3 to jakieś 13 – 15 MB – akurat, żeby jakiś odtwarzacz muzyki upchnąć w RAM.

Tylko proszę, nie piszcie, że Opera i inne … Sprawdziłem co używam, a i tak mam 1 GB pamięci 🙂
 

Post navigation

Translate »