Ciężar internetu w bitach

Z moich ulubionych www’ujek można wymienić Firefoksa i Firefoksa. Zasadniczo z tego powodu, że Kazehakase w obecnej debianowej wersji coś nie za bardzo z Flashem się dogaduje (a gierki flashowe fajne są), a innych programów już mi się nie chce szukać.

Ale nie o wyższości jednej przeglądarki nad drugą tu chciałem. Pokazała się nowa przyszłościowa wersja Firefoksa, o uroczym pseudonimie artystycznym Gran Paradiso 3 Alpha 6.
Wersja finalna jest przewidywalna na jesień, a siedzący na moim ramieniu udomowiony sceptycyzm z przekąsem pyta – ‘ciekawe, ile pamięci RAM trzeba będzie dokupić’.

Postanowiłem podnieść się na duchu i sprawdzić, jakie jest zużycie RAM w obecnej wersji Firefoksa 2.0.0.0.0.4, Gran Paradiso 3 Alpha 6 i Kazehakase 0.4.3. Chodził mi przez chwilę jeszcze Dillo po głowie, tak z mściwej chęci pogrążenia konkurentów, ale …

W każdej z przeglądarek otworzyłem kilka zakładek – Onet, WP, Interia, YouTube, gnome-look, forum.ubuntu.pl, happypenguin.org, manufaktura.home.pl, olympusclub.pl, google.pl. I sprawdziłem, ile pamięci potrzebuje każda z przeglądarek.

Wynik ?

VIRT RES SHR COMMAND

196m 75m 23m firefox-bin # Firefox Gran Paradiso 3 Alpha 6

215m 88m 23m firefox-bin # Firefox 2.0.0.4

154m 56m 22m kazehakase # Kazehakase 0.4.3

Oczywiście, najciekawsza i decydująca jest tutaj kolumna druga – RES, pamięć którą zajął sam program i jego dane, a nie współdzielone biblioteki.

Wynika z tego, ze Firefox 3 ma szanse dość kulturalnie zachowywać się w stosunku do naszych kości RAM. Co prawda, nie pobił Kazehakase, ale ten był uruchamiany bez obsługi Flash, więc …
Krótka wędrówka i przełączanie się po tych stronach sukcesywnie zwiększała ilość wykorzystywanej pamięci, ale proporcje się utrzymały. Różnica między FF 2 a FF 3 to jakieś 13 – 15 MB – akurat, żeby jakiś odtwarzacz muzyki upchnąć w RAM.

Tylko proszę, nie piszcie, że Opera i inne … Sprawdziłem co używam, a i tak mam 1 GB pamięci 🙂
 

6 komentarzy

  1. Dillo – nie lubię
    Kazehakase – nie lubię
    Fox – korzystam od czasów Phoeniksa i nie zamienię
    Opera – nie jest zła

    Anyway, muszą postawić na optymalizację bo zginą marnie. BTW. korzystasz z jakichś inszych wtyczek prócz Flasha? (:

  2. @Hadret
    No pewnie – Adblock Plus i EXIF Viewier 🙂
    Uprzedzę – w Gran Adblock się aktywował, więc to nie wina wtyczek w ilości zużytej pamięci.

  3. Widzisz, drogi kolego, zauwazylem ze moj firefox, ktory niby jest pandą, po przegladaniu kilku stron typu YT, czy np intensywnym eksplorowaniu map w google, zwlaszcza w kilku zakladkach – puchl do niebotycznych rozmiarów, a pozniej nie chcial oddawac tejze pamieci, wraz zamknieciem danje zakladki.
    Dlatego tez moje eksperymenty zawiodly mnie w kierunku Galeona (przez chwile takze Epiphany)
    Co sie okazalo – ten (galeon) takze puchl, lecz po wylaczeniu danej zakladki czy strony, oddawal to co nie jego, a ilosc zajmowanej pamieci byla ‘znosna’
    Podobnie jak galeon zachowywaly sie tez firefoxy z serii 3 wlasnie, oraz 1.x

    co jeszcze – korzystajac z beryla, stwierdzilem ze wiele zajetej pamieci pojawialo sie przy procesie xorg (np podczas mojego intensywnego ogladania maps.google). I tu ta cholerna pamiec przepadala az do czasu restartu x’ow – jakies keszowanie obrazkow czy cos… wiesniactwo

    ewidetnie firefox 2.x w wersji linuxowej zostal potraktowany po macoszemu (bo subiektywne odczucie zwyklego usera mowi mi ze na produkcie wiodacej firmy fx dziala jakos sprawniej)

  4. @kolego z atlantydy, alias t0mpre

    Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Sam też miałem odczucie, że Foxy z serii 1.x działały lepiej niż 2.0. W końcu miała to być lekka, zwinna przeglądareczka, a po drodze narosło jakoś tego wszystkiego … Albo po prostu WWW staje się takie kolczaste.

    Keszowanie obrazków w Berylu, czy też w ogóle obrazu/grafik to chyba fakt niezaprzeczalny.

    Koniec końców, na domowych komputerach i tak mało kto ma teraz mniej niż 512 MB ramu … A ja z nostalgią wspominam czasy jak się optymalizowało konfigurację komputera, żeby w 64 MB było jak najwygodniej …

  5. No tak, aktualne wycieki pamięci FF2.X są nie możliwe do usunięcia ze wzgl. na budowę tej kobyły i już od jakiegoś czasu ( niech ich błogosławi ) developerzy mówią że poprawienie tego będzie możliwe w wesji 3, jak widać na razie idzie im nie żle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.