Koniec plotek

Novell, Xandros, Linspire. Z czym można skojarzyć tę wyliczankę ? Z firmami które podpisały ostatnimi czasy umowę o współpracy z MS. Wielu zastanawiało się, kto następny. Siłą rzeczy brano się pod uwagę największych graczy wśród dystrybucji linuksowych, zatem między innymi i Ubuntu. Rozeszły się plotki, jakoby następne miało być następne.

Jednak nie. Mark Shuttleworth zdecydowanie i definitywnie uciął takie gdybania na swoim blogu – No negotiations with Microsoft in progress.

Same umowy opierają się na groźbach MS – ‘Naruszacie (Linux) nasze patenty – współpracujcie, a uczynimy świat lepszym, w tym wymienimy się prawami do patentów’. Tym sposobem, MS praktycznie wkroczył w świat Linuksa, zyskał gwarancję, że patenty posiadane przede wszystkim przez Novell’a, nie zostaną użyte przeciw nim w przypadku teoretycznej eskalacji procesów sądowych. Rzecz jasna, to nie jedyny punkt umowy – ale na to głównie zwraca się uwagę.

Zwrócił na to też uwagę Mark we wspomnianej notce. I mówi ‘Nie’ dla współpracy opartej na zastraszaniu ‘pogwałceniem nieokreślonych patentów’. To nie stanowi żadnej zachęty do kooperacji, choć cieszy oświadczenie MS o podjęciu współpracy pomiędzy systemami. Na pewno skorzysta z tej współpracy też Ubuntu, o ile wypracowane rozwiązania będą bez cienia wątpliwości wolne. Mark potwierdza, że nie żadnego ‘ale’ wobec wypracowywania z MS rozwiązań wspierających wolne oprogramowanie, jednak ma mocne wątpliwości, czy to jest ścieżka którą chce i podąża w swoich ‘umowach’ MS.

To tak pokrótce, zapraszam do całości wypowiedzi na stronę Marka. Oczywiście, nie próbowałem wykonywać tłumaczenia i tak też nie należy traktować powyższego.
 

8 komentarzy

 1. @Semerchet
  Daleki byłbym od nazywania ich zdrajcami. To bardzo niesprawiedliwe określenie – nikogo nie zdradzili, a tylko posunięcia finansowo-prawne postawiły ich przed nową rzeczywistością i koniecznością wyboru.

 2. Łatwo jest świecić postawą Marka gdy projekt finansuje się by był, popularyzował się i przy okazji zarabiał. W przypadku tych 3. firm zarobek to jednak priorytet.

 3. Podpisując umowę z M$ przyznali się do łamania patentów. M$ nadkrusza fundamenty open source. Posunięcia są jasne. Zdobędą większe dystrybucje i wykończą mniejsze. Kto będzie miał środki na przeciwstawienie się M$.
  Cytat:
  “‘Naruszacie (Linux) nasze patenty – współpracujcie, a uczynimy świat lepszym, w tym wymienimy się prawami do patentów’” Świat według M$ 🙂
  Novell, Xandros, Linspire zamiast walczyć, schowali się. Teraz jeżeli dojdzie do jakichś konfrontacji to na wsparcie tych 3 firm chyba za bardzo nie będziemy mogli liczyć. A co do określenia ich zdrajcami, to czas pokaże czy miałem rację.

 4. Cytat ze strony:http://www.pcworld.pl/news/114286.html
  “Bruce Perens, jeden z najbardziej znanych członków opensource’owego światka stwierdził: “Microsoft zbiera przegranych z linuksowego rynku, płaci im i może w ten sposób przedstawiać całe środowisko opensource’owe jako piratów kradnących technologie Microsoftu”. “

 5. @Semerchet
  Samo podpisanie tych umów można rozpatrywać w aspekcie spuszczenia głowy przed dobrym wujkiem Billem ‘Tak wujku, podiwaniłem ci jabłko z ogródka’.
  I pewnie większość tak to widzi. Pytanie tylko, czy firmy godzą się na te umowy w efekcie gróźb, czy z chęci współpracy i stworzenia ‘czegoś’ dużego dla wolnego oprogramowania.

  Przeszłość, teraźniejszość i sposób działania MS nie pozwala mi optymistycznie patrzeć w stronę wypracowanych w tych mariażach ew. rozwiązań. A może chodzi tylko o to, żeby do firm spływała większa kasa i mają gdzieś zawężanie współpracy systemowej.

  Wojna patentowa i oskarżenia o kradzieże ? To może się tylko skończyć wtedy, gdy ktoś odważy się podnieść patenty na MS. Ale to będzie apokalipsa.

 6. @Salvadhor
  Może to jeszcze nie wojna patentowa, ale dobry początek. Mam tylko cichą nadzieję że ta współpraca będzie według koncepcji Marka.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.