Koniec plotek

Novell, Xandros, Linspire. Z czym można skojarzyć tę wyliczankę ? Z firmami które podpisały ostatnimi czasy umowę o współpracy z MS. Wielu zastanawiało się, kto następny. Siłą rzeczy brano się pod uwagę największych graczy wśród dystrybucji linuksowych, zatem między innymi i Ubuntu. Rozeszły się plotki, jakoby następne miało być następne.

Jednak nie. Mark Shuttleworth zdecydowanie i definitywnie uciął takie gdybania na swoim blogu – No negotiations with Microsoft in progress.

Same umowy opierają się na groźbach MS – ‚Naruszacie (Linux) nasze patenty – współpracujcie, a uczynimy świat lepszym, w tym wymienimy się prawami do patentów’. Tym sposobem, MS praktycznie wkroczył w świat Linuksa, zyskał gwarancję, że patenty posiadane przede wszystkim przez Novell’a, nie zostaną użyte przeciw nim w przypadku teoretycznej eskalacji procesów sądowych. Rzecz jasna, to nie jedyny punkt umowy – ale na to głównie zwraca się uwagę.

Zwrócił na to też uwagę Mark we wspomnianej notce. I mówi ‚Nie’ dla współpracy opartej na zastraszaniu ‚pogwałceniem nieokreślonych patentów’. To nie stanowi żadnej zachęty do kooperacji, choć cieszy oświadczenie MS o podjęciu współpracy pomiędzy systemami. Na pewno skorzysta z tej współpracy też Ubuntu, o ile wypracowane rozwiązania będą bez cienia wątpliwości wolne. Mark potwierdza, że nie żadnego ‚ale’ wobec wypracowywania z MS rozwiązań wspierających wolne oprogramowanie, jednak ma mocne wątpliwości, czy to jest ścieżka którą chce i podąża w swoich ‚umowach’ MS.

To tak pokrótce, zapraszam do całości wypowiedzi na stronę Marka. Oczywiście, nie próbowałem wykonywać tłumaczenia i tak też nie należy traktować powyższego.
 

0

8 komentarzy

 1. @Semerchet
  Daleki byłbym od nazywania ich zdrajcami. To bardzo niesprawiedliwe określenie – nikogo nie zdradzili, a tylko posunięcia finansowo-prawne postawiły ich przed nową rzeczywistością i koniecznością wyboru.

 2. Łatwo jest świecić postawą Marka gdy projekt finansuje się by był, popularyzował się i przy okazji zarabiał. W przypadku tych 3. firm zarobek to jednak priorytet.

 3. Podpisując umowę z M$ przyznali się do łamania patentów. M$ nadkrusza fundamenty open source. Posunięcia są jasne. Zdobędą większe dystrybucje i wykończą mniejsze. Kto będzie miał środki na przeciwstawienie się M$.
  Cytat:
  „‘Naruszacie (Linux) nasze patenty – współpracujcie, a uczynimy świat lepszym, w tym wymienimy się prawami do patentów’” Świat według M$ 🙂
  Novell, Xandros, Linspire zamiast walczyć, schowali się. Teraz jeżeli dojdzie do jakichś konfrontacji to na wsparcie tych 3 firm chyba za bardzo nie będziemy mogli liczyć. A co do określenia ich zdrajcami, to czas pokaże czy miałem rację.

 4. Cytat ze strony:http://www.pcworld.pl/news/114286.html
  „Bruce Perens, jeden z najbardziej znanych członków opensource’owego światka stwierdził: „Microsoft zbiera przegranych z linuksowego rynku, płaci im i może w ten sposób przedstawiać całe środowisko opensource’owe jako piratów kradnących technologie Microsoftu”. „

 5. @Semerchet
  Samo podpisanie tych umów można rozpatrywać w aspekcie spuszczenia głowy przed dobrym wujkiem Billem ‚Tak wujku, podiwaniłem ci jabłko z ogródka’.
  I pewnie większość tak to widzi. Pytanie tylko, czy firmy godzą się na te umowy w efekcie gróźb, czy z chęci współpracy i stworzenia ‚czegoś’ dużego dla wolnego oprogramowania.

  Przeszłość, teraźniejszość i sposób działania MS nie pozwala mi optymistycznie patrzeć w stronę wypracowanych w tych mariażach ew. rozwiązań. A może chodzi tylko o to, żeby do firm spływała większa kasa i mają gdzieś zawężanie współpracy systemowej.

  Wojna patentowa i oskarżenia o kradzieże ? To może się tylko skończyć wtedy, gdy ktoś odważy się podnieść patenty na MS. Ale to będzie apokalipsa.

 6. @Salvadhor
  Może to jeszcze nie wojna patentowa, ale dobry początek. Mam tylko cichą nadzieję że ta współpraca będzie według koncepcji Marka.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.