Kolejne zwycięstwo Janosika

Miałem o tym pisać wczoraj, ale tak się zachłysnąłem tą wiadomością, że aż dopiero dziś się pozbierałem …

A chodzi o długoletni proces Sergiusza Pawłowicza z ZUS’em o udostępnienie specyfikacji technicznej KSI MAIL, który to protokół jest używany do przesyłania danych z Płatnika do ZUS’u. Kolejny etap tego procesu, którym była apelacja ZUS’u, też zakończył się pomyślnie dla twórców Janosika. Sąd oddalił apelację i to oznacza, że utrzymał w mocy wcześniejszy wyrok, który nakazywał ZUS’owi udostępnić specyfikację techniczną KSI MAIL. To tak pokrótce.

Na vagla.pl pełniejszy opis tego całego sądowego zmagania, ja sam nie będą prawnikiem, nie potrafię tego tak ładnie ująć w paragrafy…

Cała sprawa rozbija się o to, że ZUS nakazując przesyłać dane Płatnikiem, przymusił większe i mniejsze firmy jak i wszystkich innych do używania systemu Windows. Z racji, że od początku istnienia Płatnika nie stworzono wersji pod alternatywne systemy, twórcy Janosika postanowili załatać tę wyrwę w autostradzie informacji spływających do ulubionego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wszystko byłoby może pięknie i sympatycznie, gdyby nie kłody jakie zaczęły się pojawiać po drodze, w postaci choćby protokołu KSI MAIL.

Finał jest taki, że już niedługo powstanie wolny, otwarty zamiennik dla Płatnika, dzięki czemu spadnie popyt na zakup wiodącego systemu operacyjnego. Tak na marginesie, dziwi mnie, że Centralne Biuro Antykorupcyjne nie zainteresowało się tym zmuszaniem podmiotów do użytkowania konkretnych rozwiązań programistycznych w postaci systemu operacyjnego, płatnego, jakby nie było.
 

0

1 Response

  1. wygrana bitwa, ale jeszcze nie wojna. teraz zus moze wymyslac jakies certyfikaty, testy, akty wykonawcze, itp, itd…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.