Nasze i wasze standardy

Było pewne, że gdy OpenDocument został wyniesiony do standardu ISO, ulubiona firma od wiodącego systemu operacyjnego (i wiodącego pakietu biurowego) nie spocznie na laurach.

Jak postanowili dopaść swój kawałek tortu ? Nietypowo (?) – stawiając naprzeciw OpenDocument opracowany przez siebie MSOOXML. Teraz pozostał jeszcze tylko proces standaryzacji ISO i będziemy mogli cieszyć się kolejnym oficjalnym, rekomendowanym przez wszystkich formatem. Oczywiście, proces ów ma odbyć się w trybie przyśpieszonym.

Czy te fakty determinują stwierdzenie, że MSOOXML będzie/jest formatem złym ? Któż to wie, mało komu udało się przedrzeć przez 6000 (sześć tysięcy) stron opisujących ten twór (dla porównania, 700 stron opisuje OpenDocument). Ciekawe, czy komuś udałoby się wdrożyć wsparcie dla MSOOXML w terminie krótszym niż pół roku (i dlaczego ja mam takie wrażenie, że o to chodzi).

Inni też czują pismo nosem : http://www.ux.pl/about/?page=prasa&info=29.

Od siebie to mogę tylko powiedzieć, że żal mi serce ściska. Jak np. widzę kogoś, kto ze smutnymi oczami prosi mnie o wydrukowanie jakiegoś dokumentu .doc, a ów dokument .doc wygląda na wszystko, tylko nie na to, na co wyglądał w edytorze właściciela smutnych oczu.

Standardy są dla idealistów.
 

0

5 komentarzy

 1. Wyobraz sobie sytuacje, kiedy kilka firm takich jak Microsoft produkowaloby sprzet…

  PCI? Nie, po co. Przeciez nasz „standard” jest lepszy.
  USB? Nie, ta prostokatna wtyczka jest nieladna. Zrobimy trojkatna…

  Dysk 2.5″ w laptopie? Nie pasuje nam do nowego designu obudowy. Zrobimy dysk 2.15″, a w drugim model 2.324″ 😉

  Dobrze jeszcze ze W3C trzyma w ryzach formaty „internetowe” 🙂

 2. jak to powiedzial kiedys moj znajomy: w standardach najlepsze jest to, ze jest ich tyle do wyboru.

 3. Madman: w XBOX zachodzi właśnie opisywana przez Ciebie sytuacja, konstrukcyjnie złącze padów to jest USB, wtyczka nieco inna 🙂

  Z tym, że akurat w konsolach jest to zrozumiałe.

 4. zasada KISS się kłania, tak jak to małomiękki – zagmatwali (widzieliście wywołania systemowe windowsa z IIS do wyświetlenie jednego obrazka na stroie html w porównaniu z wywołaniami apacha? masakra)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.