Coś za darmo od MS ?

Znana i lubiana firma MS zamierza zrezygnować z opłat licencyjnych od standardu graficznego Windows Media Photo. Nowemu formatowi zmieniono już nazwę na HD Photo.
Sam format zapisu to rozwinięcie i próba zmiany popularnego formatu JPG. HD Photo to więcej bitów na kolor ( 16 lub 32 bity, w .jpg 8 bitów ) – co za tym idzie, lepsze odwzorowanie barw i przejść tonalnych, oraz lepsza kompresja ( dwa razy mniejsze pliki niż .jpg ).

Wszystko to wygląda zachęcająco i obiecująco, ale …
No właśnie. Jeżeli w dzisiejszych czasach duża firma daje coś za darmo, to jaki ma w tym cel ? Bo, uderzcie, ale w filantropię przestałem wierzyć mniej więcej w czasie, gdy św. Mikołajem okazał się mój wujek.

W mojej mrocznej wyobraźni rodzi się czarny scenariusz, gdy MS podsuwa i udostępnia wszystkim za darmo nową technologię, po to, aby za dwa, trzy lata ulepszyć format i zacząć go wdrażać na nowych zasadach, lub zmieniając zasady licencjonowania HD Photo.
Firmy i producenci którzy uzależnią się od nowinki, zapłacą niezłe frycowe, które w przełożeniu ekonomicznego trybiku wydrze zwykłym użytkownikom kasę z kieszeni.
Nieszczęściem, mam bujną wyobraźnię. Może np. pan Ballmer wyjść na mównicę i powiedzieć ‚Kradniecie nasz format ! Pozwoliliśmy posiadać, ale nie używać !’. Albo format będzie wolny, ale tylko MS będzie miało wgląd do kodu kompresji. A tu nagle ni stąd ni zowąd, tajemniczy wirus za rok zacznie niszczyć pliki graficzne. Albo powie MS – wy możecie używać wolno formatu, a wy linuksowcy nie.
I wiele, wiele innych wariantów, które przy stopniu wiarygodności MS moja podświadomość generuje bez zahamowań.

A może się okazać, że wszyscy zaczną krzyczeć ‚Prowokacja, prowokacja !’, a MS po prostu udostępni format, uczyni go wolnym, wszyscy zaczną używać, pliki graficzne staną się bardziej kolorowe i mniejsze objętościowo. I tyle. Wszyscy będą szczęśliwi.

Czego sobie i wam życzę.
 

0