przystajnik

Chodź, pokoloruj mój świat

Pojawiła się nowa wersja programu LightZone, o numerku 2.1.
Program jest o tyle ciekawy, że może być pomocny osobom które wywołują/obrabiają pod Linuksem zdjęcia ze swoich aparatów fotograficznych. Program rozpoznaje chyba wszystkie popularne formaty RAW i na pewno spodoba się osobom, dla których GIMP nie do przebrnięcia ( czy to ze względów ideologicznych, czy wychowania serwowanego przez PS ).

LightZone jest co prawda popełniony w Javie. Ma co prawda wymagania, lubi RAM ( tak na oko 256 MB mu wystarcza do jako takiej pracy ), lubi moc procesorka … W zasadzie, niczym pod tym względem nie różni się od obecnie popularnych programów, takie czasy.
Ale opcje programu i bezbolesna obsługa kolorystyczna zdjęcia rekompensują te ‚wady’. Co zatem możemy w tym programie zrobić ?
Ano dość sporo – pracujemy na konkretnych obszarach kolorystycznych, rozjaśniamy, ściemniamy, nakładamy efekty ( warstwy ), klonujemy, usuwamy szum, wyostrzamy, poprawiamy nasycenie, jasność, kontrast, itp. A efekt możemy zapisać w .tiff lub .jpg.

Program ściągam, rozpakowujemy, przechodzimy do katalogu i uruchamiamy. Żadnych karkołomnych czynności ( paczka ma metkę ‚Java included’ ).

Generalnie – polecam.
 

Post navigation

3 comments for “Chodź, pokoloruj mój świat

 1. madman
  24 stycznia, 2007 at 23:35

  Hm… sciagnalem i wyprobowalem. Na mojej maszynie dziala to nieco slamazarnie (Celeron Mobile 1.4, 512MB pamieci), ale da sie uzywac. Inna kwestia to interfejs programu. Jakos nie rozumiem jego idei 🙂

  Do edycji zdjec uzywam zwykle gwenview, digikam i gimp’a, ale jak jest okazja, chcialem wyprobowac inne oprogramowanie 🙂

 2. 25 stycznia, 2007 at 7:38

  Jeśli chodzi o Javę to ja preferuję tylko gry na komórkę 😉

  Jak standardem będzie Core Hexio 10 GHz i 16GB RAM – wtedy Java będzie spox 🙂

 3. madman
  25 stycznia, 2007 at 11:09

  @dely: Widze ze masz jakies uprzedzenia, jezeli chodzi o Jave. Programy pisane w Javie wcale nie dzialaja wolniej, nie wymagaja tez wiecej zasobow. Po prostu uruchamiaja sie dluzej, bo trzeba zaladowac do pamieci JVM.

  Dla porownania: Wyprobuj Eclipse. A potem, na tej samej maszynie uruchom Microsoft Visual Studio. I co? Ano to, ze Eclipse okaze sie byc nagle demonem szybkosci — mimo, ze pisany w Javie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »