Zdjęcia przefiltrowane – Fotoxx 13.10

fotoxxZ nastaniem nowego miesiąca światło dzienne ujrzała też nowa wersja edytora grafiki Fotoxx 13.10. Jest to kolejne wydanie przynoszące sporo ciekawy zmian i nowego spojrzenia na stosowane dotychczas w programie narzędzia. Użytkownicy otrzymują pewniejszą obróbkę lokalną, lepszą kontrolę nad obrotami/kadrowaniem, czytelniejszy interfejs kontroli jasności, zniekształcenia geometryczne na dopalaczach i długo by jeszcze wymieniać. Jest szybciej, nowocześniej, dokładniej i coraz bardziej światowo.

Jeżeli ktoś nie miał przyjemności korzystać z tego programu, to przypomnijmy – Fotoxx jest edytorem i menadżerem zdjęć którego charakteryzuje 24 bitowa precyzja filtrów, obsługa formatu RAW (przy użyciu dcraw), obiektowa obróbka zdjęcia (czyli nie warstwowa) i stosunkowo specyficzny interfejs. Przy jego pomocy możemy zebrać nasze zdjęcia w zgrabne kolekcje, oceniać je i tagować, nawigować po geotagach, kadry łączyć w panoramy lub HDR a także przeprowadzać edycję lokalną na wybranych fragmentach. Program stwarza bardzo duże możliwości, o ile ktoś poświęci parę chwil, by zapoznać się z poradnikami video i samymi narzędziami.

Fotoxx 13.10 - Mashup
Fotoxx 13.10 – Mashup
Co nowego w wersji 13.10? Przede wszystkim zauważamy nową funkcję Mashup która służy do generowania sklejek z wielu zdjęć (mozaik?). Każde zdjęcie możemy dowolnie obrócić, zmienić jego transparentność, powiększenie – tak, by w rezultacie otrzymać zgrabną np. kartkę z wakacji. Nie jest to może jakieś wybitne narzędzie profesjonalnego fotografa, ale może przynieść wiele radości zwykłym użytkownikom.

Kolejno docieramy do poprawionego interfejsu Trim/Rotate, stanowiącego połączenie dwóch narzędzi, automatycznym kadrowaniem podczas obrotu oraz prowadnicami które możemy osadzić na zdjęciu w dowolnym miejscu. Podobnie scalono w jedno narzędzia od zarządzania jasnością – Brightness Distribution.

Fotoxx 13.10 - Clone - walka z belą siana
Fotoxx 13.10 – Clone – walka z belą siana
Rozbudowaniu uległo Paint/Clone, które stanowi odpowiednik stemplowania z innych programów. Precyzyjniej określimy jak chcemy zamalowywać, który obszar, jaką zawartością, itp. To jedna z ciekawszych i pożyteczniejszych funkcji Fotoxxa.

Poprawie uległa obsługa i tworzenie galerii, prezentacja zdjęć, podgląd metadanych i mapki z geotagami. Przyśpieszyły przeobrażenia geometryczne (Wrap). Generalnie, jeżeli ktoś używa tego edytora, nie ma wyjścia – musi zaktualizować program do wydania 13.10.

Użytkownicy Ubuntu 12.04/12.10/13.04, Minta 13/14/15 i pochodnych mogą w tym celu wykorzystać repozytorium Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install fotoxx
 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.