Na mroki cyfrowej epoki – Urban Lightscape 1.3.0
Robienie zdjęć w formacie RAW ma swoje zalety. Np. takie, że niedoświetlone zdjęcie albo prześwietlone możemy podreperować w specjalizowanych edytorach obrabiających surówkę z matrycy. Gdy jednak ułatwiamy sobie życie robiąc zdjęcia bezpośrednio w formacie jpg (bo edytory RAW nudzą nas i przytłaczają), to takie nadpsute ujęcia musimy ratować nie mniej wymyślnymi technikami w GIMPie, lub za pomocą uproszczonych pod zwykłego użytkownika, ale specjalistycznych narzędzi typu Urban Lightscape. Ten programik doczekał się ostatnio małej aktualizacji, a ten fakt niech posłuży nam przypomnieniu sobie o jego możliwościach.
Urban Lightscape ma za zadanie rozświetlić przesłonięte mrokiem obszary naszego kadru, lub przygasić natrętne oświetlenie. Nie jest to jednak takie zwykłe rozjaśnianie/przyciemnianie, lecz całkiem kompleksowe śledzenie krawędzi i ocenianie, które piksele wokół określonego przez nas punktu na zdjęciu mogą uczestniczyć w zmianach. Lokalne zmiany kontrastu możemy kontrolować przy pomocy kilku suwaków, jak też ustalić za pomocą miksera ogólną jaskrawość konkretnych składowych kolorów.
Program dysponuje rzeczową instrukcją obsługi, lecz jeżeli ktoś z natury nie czyta instrukcji, to może rozpocząć poprawianie zdjęcia klikając w wybranym miejscu dwukrotnie. W ten sposób zaznaczamy punkty (można je przenosić), w otoczeniu których chcemy podnieść kontrast lokalny, lub go zmniejszyć. Rozjaśnianie/przyciemnianie realizujemy klikając dwukrotnie w tak postawiony punkt, ale przytrzymując drugie kliknięcie – wtedy ruchy myszką w górę rozjaśniają, a w dół przyciemniają partię obrazu. Zbędny punkt usuwamy przenosząc go poza zdjęcie.
Suwaki z prawej strony kontrolują zakres rozchodzenie się światła/cienia (Spread), płynność zmian (Smoothness). Blacks i Whites regulują nasycenie i jasność ciemnych oraz jasnych partii obrazu. A Brightness to zwykła, ogólna jasność obrazu.
Nowe wydanie Urban Lightscape 1.3.0 przynosi zmiany praktycznie tylko w interfejsie użytkownika – zwiększona precyzja suwaków, lepsze domyślne ustawienia. Z programu zniknął suwak ‘Tolerance’, który stał się nieużyteczny ze względów na opóźnienia jakie generował.
Program możemy zainstalować za pomocą repozytorium Highly Explosive, o ile używamy Ubuntu 12.04/12.10/13.04 lub Minta 13/14/15 i pochodnych:
sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install urbanlightscape
Jak tam prace nad Twoim repo dla saucy?