Geeqie 1.5 – przeglądarka którą aż chce się przytulić
Czy to ze względów sentymentalnych, czy z racji burzliwych dziejów, przeglądarka Geeqie jest bliska sercu wielu użytkownikom. Może dlatego, że niemal dekadę temu jako jedna z niewielu pozwalała na wygodne i szybkie poruszanie się pośród plików RAW. A nic tak nie zacieśnia wspomnianej bliskości jak nowa wersja programu. Jej przygotowanie zajęło autorom niemal półtora roku. Oto Geeqie 1.5.
W każdym innym przypadku temat można by skwitować komunałem – przeglądarka jak przeglądarka, wyświetla obrazy, itp. Ale z Geeqie jest nieco inaczej. Ten program oprócz rzetelnego potraktowania kwestii prędkości działania oferuje wyborną paletę narzędzi. Obsługuje niemal wszystkie formaty graficzne, w tym wspomniane RAW. A oprócz tego umożliwia ocenę zdjęć, ich sortowanie, układanie, tworzenie kolekcji, podstawową obróbkę. Tworzenie znaczników. Wyszukiwanie duplikatów. Edycję metadanych. Obsługuje wtyczki. Obsługuje profile kolorystyczne. Hej, czy jest coś, czego Geeqie nie potrafi? A to zaledwie początek, gdyż wystarczy spędzić pół godziny w preferencjach programu, by przekonać się jakim jest uniwersalnym narzędziem. Nawet jeśli i to jest dla kogoś za mało, to wystarczy odrobina zacięcia i Geeqie stanie się nakładką dla naszych skryptów.
W wersji 1.5 poprawiono wiele kwestii ważnych dla użytkowników współczesnych:
Nowości
-
częściowe dostosowanie wyświetlania obrazów do wyświetlaczy Hi-DPI,
-
usprawniona współpraca na stanowiskach wielomonitorowych,
-
wykorzystanie współrzędnych GPS do korekcji czasu (timezone) z uwzględnieniem lokalnego,
-
zaznaczenia mogą być opcjonalnie zapisywanie w pliku tekstowym,
-
pokazywanie ocen pod miniaturkami,
-
wyszukiwanie z wykorzystaniem wyrażeń regularnych,
-
okno wydruku GTK,
-
wtyczki,
-
opcjonalne usuwanie plików do standardowego kosza,
-
losowe wyświetlanie obrazów,
-
skrypty LUA w plikach xmp,
-
dodatkowe komendy zdalne,
-
wiele przeróżnych usprawnień, poprawek i aktualizacji.
Ten program to jedna wielka przygoda. Odkrywając jego tajniki nie bójmy się klikać prawym przyciskiem a to na oknie z miniaturami, a to w panelu informacyjnym gdzie można edytować metadane (CTRL+k). Do kompletu otrzymujemy też wtyczki które oferują takie funkcje jak zgrywanie plików z nośników, obsługę aparatów podłączonych do komputera (tethered shooting) i inne. Jeżeli nie poszukujemy wyszukanych opcji, to w każdym innym przypadku Geeqie będzie po prostu solidną przeglądarką grafiki.
Jak zainstalować najnowsze Geeqie w naszym systemie? W przypadku Ubuntu 18.04/19.04, Minta 19.xx i pochodnych, można skorzystać z repozytorium PPA Highly Explosive:
sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install geeqie geeqie-common
W przypadku Arch Linuksa i Manjaro wystarczy:
sudo pacman -Suy geeqie