przystajnik

Plasma 5.18.0 LTS wygląda poważnie

Plasma 5.18.0 LTS. Jak to brzmi, każdy słyszy. Ale jak to wygląda… to trzeba samem zobaczyć na własne oczy. Znajdą się rzecz jasna malkontenci, którzy negują osiągnięcia KDE z urzędu. Ich nie przekona nawet tytułowa Plasma 5.18.0 LTS. Bo cóż takiego oferuje ona, oprócz obiecującego długoterminowego wsparcia, wygodnej interakcji z powiadomieniami, uproszczonymi ustawieniami systemowymi, nocną kolorystyką pulpitu, łatwiejszym dostępem do tematów graficznych?

Plasma 5.18.0

A tych „nic takiego” w tym wydaniu zobaczymy o wiele więcej. Bo nie dość, że środowisko podążą w kierunku który wytyczają sami użytkownicy, to na dodatek twórcy poczuwają się do odpowiedzialności i obecne wydanie Plasmy będzie otrzymywać wsparcie przez najbliższe dwa lata (do 2022). Osoby, które będą aktualizowały swoje biurko z poprzedniego wydania LTS (Plasma 5.12), najszybciej dostrzegą znaczące różnice. Bo sama lista zmian nie robi takiego wrażenia, jak kilka chwil sam na sam z 5.18.0.

Plasma

Wysiłki, aby Plasma stała się najbardziej „użytkownikowoużytecznym” środowiskiem, z wersji na wersję przynoszą coraz to wspanialsze efekty. Ogromną metamorfozę przeszedł tryb Globalnej Edycji. Do tej pory musieliśmy się posługiwać stosownymi akcjami z menu w prawym górnym rogu ekranu. Teraz Plasma pozwala uruchomić tryb modyfikacji pulpitu po wybraniu opcji z menu (prawy przycisk na pustym fragmencie pulpitu). Po jej wyborze pojawi się gustowny panel, za pomocą którego ustalimy, które elementy pulpitu nas interesują najbardziej.

Sporo uwagi poświęcono też temu, aby aplikacje GTK integrowały się z całością jak należy – głównie jeżeli chodzi o dekoracje CSD.

Ustawienia telemetrii

Graficzne symbole emoji mogą być używane niemal w dowolnym miejscu systemu (i na każde zawołanie – Meta + .).

O nasz wzrok będziemy mogli zadbać przełączając pulpitu na cieplejsze barwy – szczególnie warte stosowania po zmroku.

Zmiany i ulepszenia pojawiły się w obrębie miksera audio, który wygląda bardziej kompaktowo i jest łatwiejszy w użyciu.

Powiadomienia

Wszyscy lubimy być na bieżąco z informacjami. Dlatego nowa Plasma nie mogła obejść się bez poprawek i usprawnień systemu powiadomień systemowych. Poprawił się ich wygląd, system poinformuje nas też o stanie baterii naszego urządzenia Bluetooth. Notyfikacje o plikach zawierają teraz odnośnik, dzięki czemu pliki przeciągniemy wprost z okna powiadomienia np. do katalogu.

Ustawienia systemowe

Sporej reorganizacji doczekały się ustawienia systemowe. Jeszcze łatwiejsze stało się doprecyzowanie wyglądu systemu – pojawiły się globalne style, które aktywujemy jednym kliknięciem. Aby nie instalować ich w ciemno, każdy z nich prezentuje podstawowe informacje jak również sugestywny podgląd.

Tryb edycji pulpitu

Kolejnym elementem są animacje okien. Tzn. one były obecne od zawsze, ale teraz prostym suwakiem określimy szybkość i styl animacji – a tym samym jak szybko mają się pojawiać nowe okna.

Telemetria jest są domyślnie wyłączone. Sami też zadecydujemy o ewentualnej ilości informacji przesyłanych do twórców KDE. A zawierać one mogą stan systemu, środowiska i inne dane mogące wpłynąć na ulepszanie całości.

A jeżeli ktoś czuje się zagubiony w tym natłoku opcji, powinien skorzystać z pola do wyszukiwania ustawień.

Discover

Menedżer oprogramowania Discover został poprawiony tak, aby wyszukiwanie i instalowanie oprogramowania było jeszcze prostsze. Oprócz tego, znajdziemy tam całą plejadę dodatków i ulepszeń do samej Plasmy. A jeżeli wolimy polegać na opinii innych osób, to sekcja komentarzy przybliży nam obiegowe oceny danego programu.

Cała reszta

Oczywiście powyższe to jedynie zarys tego, czym uraczy nas Plasma 5.18.0. W środowisku dokonano bowiem licznych poprawek, ulepszeń i wszystkich tych prac, których na pierwszy rzut oka nie widać. Ale dzięki nim elementy graficzne zachowują się jak należy, system jest przewidywalny a miodności płynącej z użytkowania takiego środowiska nie da się opisać krótkimi słowami. Dlatego warto w wolnej chwili przestudiować pełną listę zmian, aby samemu wyłuskać najbardziej interesujące nas elementy.

Jak przetestować nowe środowisko? Najszybciej będą mogli zrobić to użytkownicy Arch Linuksa, Manjaro czy KDE Neon. W masowej dystrybucji Plasmę 5.18 zobaczymy dopiero z kwietniowym wydaniem Ubuntu 20.04 (i Kubuntu 20.04).
 

Post navigation

10 comments for “Plasma 5.18.0 LTS wygląda poważnie

 1. 12 lutego, 2020 at 16:47

  Może kiedyś wrócę do Plasmy

 2. Majster Klepa
  12 lutego, 2020 at 20:26

  Zdanie, w którym jest stwierdzenie o miodności płynącej z użytkowania takiego środowiska, jest kwintesencją Plasmy.

 3. Artanis
  12 lutego, 2020 at 21:40

  Kurde, mnie plazma odrzuca, nie podoba mi się w ogóle. Wolę Unity/Gnome. Ale spróbuję jeszcze raz

 4. Przemek Dudek
  12 lutego, 2020 at 17:11

  Na openSUSE Tumbleweed nadal Plasma 5.17.5. Na laptopie działa bardzo fajnie, ale na stacjonarce z dwoma monitorami (Radeon) ostatnio coś jest nie tak. Potrafi mi wywalić obydwie tapety z pulpitów, a także znika bezpowrotnie cały panel (do czasu restartu, wylogowanie nie pomaga). Da się z tym żyć, bo korzystam z Latte Docka, ale mam nadzieję, że z kolejnymi aktualizacjami problem sam się rozwiąże.

  Dzisiaj już wpadło 5.18 (13.02).

 5. K#
  13 lutego, 2020 at 6:57

  Kubuntu 19.10 + backports i można używać najnowszej plasmy 😉

 6. pavbaranov
  14 lutego, 2020 at 11:58

  Radziłbym poczekać, bo jeszcze wczoraj były zgłaszane błędy w paczkowaniu, które powodowały wadliwe działanie Plazmy (bugs.kde.org).

 7. K#
  14 lutego, 2020 at 12:32

  Używam od 2 dni i nie zauważyłem problemów w działaniu plazmy 🙂

 8. Przemek Dudek
  14 lutego, 2020 at 15:27

  Nie, no to już jest przegięcie! Na Kubuntu to przynajmniej dekoracje okien powinny Ci odpaść… 😉

 9. Azi Ciechomski
  16 lutego, 2020 at 17:48

  Zainstalowałem i zobaczyłem bardzo dobre działanie Plazmy na Waylandzie. Jakbym uruchomił po X-sem… Grafika stara Intel HD 3000. A tak btw. czy jest gdzieś dostępny harmonogram prac? Interesuje mnie, co jeszcze w tej kwestii pozostało do zrobienia

 10. pavbaranov
  17 lutego, 2020 at 19:54

  Chodzi Ci o to nad czym obecnie pracują, czy co jest jeszcze niedokończonego w KWin dla Wayland? Listę aktualnych prac podeślę z innego komputera, a jeśli chodzi o KWin na Wayland, to można powiedzieć, że – jak całe KDE – to jest zawsze ukończone na dane wydanie. KWin w Wayland działa już od dłuższego czasu dobrze, co nie oznacza, że nie trwają prace nad dalszym rozwojem. O ile wiem, to m.in. – na ile się to w Wayland da – mają być stopniowo dodawane pewne funkcjonalności, których obecnie brak (np. zwijanie okien do belki itp.). Nb. od KWin 5.12 prace nad rozwojem jego są tylko i wyłącznie prowadzone pod kątem Waylanda, a to co jest w X11 jest „przy okazji”.
  EDIT:
  Ok, mam nadzieję, że chodziło Ci o coś takiego: https://phabricator.kde.org/tag/plasma_on_wayland/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »