LightZone 4.2.0 – zjawa z innego świata
Ponad rok musieliśmy czekać na nowe wydanie edytora zdjęć LightZone 4.2.0. Fakt ten może usprawiedliwiać skromna liczba osób pracujących przy tym projekcie. W zasadzie jest to tylko Masahiro Kitagawa i to jego wysiłkom zawdzięczamy aktualizacje tytułowego programu.
W zamierzchłych latach 2002 – 2005 obróbka plików RAW pod Linuksem to nie było takie hop siup. Nawet jeśli były jakieś programy, to raczej podchodziły do sprawy bardzo pragmatycznie i dekodowały pliki produkowane przez nasze aparaty fotograficzne. I tyle, retusz należało przeprowadzać w odpowiednim programie. Wydany w 2005 LightZone był jedną z pierwszych jaskółek umożliwiających wygodną pracę ze zdjęciami pod Linuksem.
Ale od tego czasu wiele się pozmieniało. Czy program przetrwał próbę czasu? Cóż, w latach 2005 – 2011 był produktem komercyjnym. Uwolniony w okolicach 2013 rozpoczął nowe życie na wolnej licencji. Jego multiplatformowy charakter przysporzył mu też złej prasy – jest to bowiem edytor napisany w Javie. Niemniej, Masahiro (i okazjonalnie inni) starają się, aby program podążał z duchem czasu, wersją Javy i innymi komponentami, które ewoluują w naszych systemach.
Wersja 4.2.0 nie pozostawia w powyższej kwestii złudzeń:
- dodano korektę geometrii obiektywu (Lensfun),
- dodawanie ziarna kliszy (Film Grain Tool),
- wygodne odbijanie w poziomie/pionie,
- lepsze wsparcie dla wyświetlaczy HiDPI,
- przyśpieszone demozaikowanie dla matryc bayerowych,
- odświeżone ikony niektórych narzędzi,
- zoptymalizowane działanie edytora dzięki wykorzystaniu kafli z innych widoków (przybliżeń),
- całość zmigrowana do Java 11,
Wydaje się, że jak na rok prac to niewiele. Ale zauważmy przepisanie części kodu i wykorzystanie możliwości Java 11, dodanie korekcji geometrii, optymalizacje i usunięte błędy, których lista zmian nie obejmuje. Jak na jednego dewelopera to bardzo dobry wynik.
LightZone nie jest edytorem który porwie tłumy. Specyfika pracy w nim opiera się na osiągnięciach z ubiegłej dekady, Java jak działa wiemy wszyscy (chociaż w przypadku tego edytora nie jest tak źle). Dzisiaj pisanie poważniejszych programów w Javie jest już passe. Jednak fani tego projektu będą z pewnością usatysfakcjonowani.
Użytkownicy Ubuntu 18.04/19.10/20.04 oraz Minta 19.xx i pochodnych mogą znaleźć program w PPA Highly Explosive:
sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install lightzone
W Arch Linuksie i Manjaro zaglądamy do AUR.