XnViewMP 0.94 po dłuższej przerwie

Osoby które przyzwyczaiły się do dynamicznego rozwoju przeglądarki grafiki XnViewMP, przez ostatnie dziewięć miesięcy z niecierpliwością zerkały na stronę projektu. Tyle bowiem czasu zajęło twórcom przygotowanie XnViewMP 0.94. Jak zawsze jest to wydanie okraszone solidną porcją nowości, usprawnień i pozytywnych emocji.

xnviewmp
XnViewMP 0.94 – czego tutaj nie ma…
Głosy malkontentów, którzy jednym tchem wymieniają dziesiątki przeglądarek graficznych które nie powstały w wersji dla Linuksa, świadczą o nieodzowności tego elementu na naszych pulpitach. Co prawda plejada projektów dla naszego systemu obejmuje wiele atrakcyjnych i niekiedy przełomowych rozwiązań ułatwiających podglądanie a nawet organizację kolekcji zdjęć. Ale zupełnie inaczej odbiera się istnienie programu znanego szerszej publiczności. A takim programem jest właśnie multiplatformowy XnViewMP, który w odróżnienie od swojego protoplasty XnView występuje w nowoczesnej formie w każdym systemie operacyjnym.

Listy możliwości tej przeglądarki nie trzeba chyba przedstawiać – większość użytkowników albo zetknęła się już z tym programem, albo o nim czytała. XnViewMP w wersji 0.94 zyskuje jeszcze bardziej na jakości i podbudowuje pokłady szacunku do tego projektu.

Pojawiło się bowiem sortowanie zdjęć według daty modyfikacji zapisanej w EXIF, dodano narzędzie Offset, filtry Unsharp Mask, Desaturację, umożliwiono reorganizację efektów w eksporcie wsadowym, zautomatyzowano kadrowanie, pojawiło się wykorzystanie matrycy kolorów dla plików RAW. Ulepszono edycję metadanych IPTC, wyszukiwanie podobieństw, obsługę formatu JPEG-XR, XIM, kompresji DDS Bcn. Wprowadzono liczne poprawki w interfejsie programu, wstawiono przyciski w oknie dialogowym dla krzywych, zmodyfikowano całość pod kątem HiDPI. Oprócz tego poprawiono niezliczoną liczbę zauważonych i zgłoszonych błędów.

Użytkownicy Ubuntu 18.04/19.10, Minta 19.xx znajdą program w repozytorium Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install xnview

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro (oraz pochodnych) muszą zajrzeć do repozytorium AUR.

Możemy oczywiście skorzystać także z paczek przygotowanych przez autora programu. W tym – a jakże – z paczki AppImage.
 

0

3 komentarze

  1. O XnViewMP pisze się głównie jako o przeglądarce grafiki (tak ma zresztą w nazwie), a to przecież mocno rozbudowany program do edycji rastrowych obrazów, z funkcją obróbki wsadowej. Przy tym trochę dezorientuje mnożenie bytów, bo jest: XnView Classic (tylko Win), XnViewMP i XnConvert, a wszystkie realizują podobne funkcje, więc chyba jeden XnViewMP by wystarczył.

  2. Gwoli ścisłości to w AUR są 2 PKGBUILDy umożliwiające zbudowanie paczek z użyciem bibliotek dostarczanych wraz z programem (xnviewmp) oraz systemowych (xnviewmp-system-libs). Pamiętać przy tym trzeba, że to jest zamknięte oprogramowanie, a zatem paczka jest budowana poprzez przebudowanie binarki od producenta oprogramowania. Polecam tę drugą, bo jeśli ktoś ma już w systemie Qt5, to różnica w wielkości paczki wynosi ponad 100MB, a nadto paczka wykorzystująca biblioteki systemowe (w Archu mamy Qt5.13, a nawet nadchodzące Qt5.14 w kde-unstable, podczas gdy paczka „producencka” jest zbudowana na 5.9) nieco lepiej się integruje z wystrojem używanego środowiska (niestety paskudne ikony pozostają).

  3. Moja podstawowa przeglądarka, dobry program, szybki (po „zkeszowaniu”miniaturek) i moja ulubiona opcja to porównywarka obrazów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.