Rok w 0.1 pigułki – Pixelitor 4.2.1

Chociaż tytułowy edytor graficzny nie przebił się do masowego odbiorcy oraz na jego nową wersję musieliśmy czekać niemal rok, to Pixelitor 4.2.1 jest wart uwagi. Udowadnia bowiem, że program w Javie nie musi być beznadziejny a interfejs edytora graficznego może trzymać fason i standardy.

pixelitor
Pixelitor 4.2.1
Z wierzchu sprawa może wyglądać banalnie. Ot, program do obróbki obrazów. Fakt, że to projekt napisany w Javie może tylko wzbudzić ciekawość, ale też nie determinuje niebywałej jakości i wydajności. Jednak drugi rzut oka na ten edytor utwierdza nas w przekonaniu, że to solidna pozycja dla biurkowego odbiorcy. Pixelitor oferuje zgrabny i wygodny interfejs, który już po kilku chwilach staje się naszym przyjacielem, a nie srogim nauczycielem oczekującym wyuczonego zachowania. Wszystko wygląda dość konwencjonalnie i przystępnie, nawet pomimo zapewnieniom autora, że ten edytor jest skierowany do zaawansowanego użytkownika.

No dobrze, ale co tutaj takiego zaawansowanego znajdziemy? Na pewno 110 filtrów znacznie wspomoże naszą kreatywność. Do tego maski dla warstw. Sprytne systemy tworzenia gradientów, których nie znajdziemy w innych programach. Specjalne warstwy tekstowe. Obróbka wsadowa i nakładanie filtrów, zmiana wymiarów zdjęcia, itp. Liczba narzędzi jest stonowana i oprócz zwyczajowego stempla znajdziemy tutaj też zgrabny pędzel, kadrowanie, tworzenie krzywych, wypełnianie, kształty, zaznaczanie obszaru (niestety, bez magicznego wyboru według wartości pikseli). Program potrafi dogadać się z formatami jpeg, gif, png, bmp, tiff, pxc, z czego ten ostatni jest natywnym formatem Pixelitora i w niczym nie przypomina pxc.

pixelitor
Kilka trików
A teraz najważniejsze dla wielu pytanie. Z jaką jakością obrabia zdjęcia Pixelitor? Wykorzystując różne filtry i zerkając na histogram („ząbki”) ma się nieodparte wrażenie, że większość z nich operuje z precyzją 8 bitów na kanał. Czy to przekreśla poważniejsze zastosowanie tego edytora? Nie sądzę.

Tytułowa wersja 4.2.1 przynosi nam kilka zmian:

  • auto wybór warstwy w Move Tool,

  • style i kolory prowadnic do ustawienia w Preferencjach,

  • tryb przekształcania w Pen Tool,

  • obroty i wymiarowanie kształtów w Shapes Tool,

  • dokładniejsze kadrowanie dzięki opcji „Delete Cropped Pixels” w Crop Tool,

  • użycia klawisza Alt w Crop Tool rozpoczyna kadrowanie od centrum kadru,

  • File/View Metadata),

  • menu kontekstowe na kartach pod prawym przyciskiem myszy,

Program rozprowadzany jest w formacie pliku jar, czyli paczki którą odpalimy poleceniem:

java -jar pixelitor.jar

Można oczywiście dorobić sobie do powyższego zgrabny plik .desktop i uruchamiać program z menu.

0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.