Plasma 5.17 jak zawsze lepsza

Nie ma chyba użytkownika środowiska Plasma, który z niecierpliwością nie wypatruje nowej wersji wspomnianego rozwiązania. Aby nie budować niepotrzebnie napięcia, proszę – oto Plasma 5.17.

Plasma 5.17
Plasma 5.17
Plasma 5.17 to wydanie warte uwagi z kilku powodów. Pierwszy to taki, że to oczywiście najświeższe wcielenie koncepcji i pomysłów definiujących całość tego środowiska. Po raz kolejny pochylono się nad wydajnością i nie są to czcze przechwałki. I ostatni argument – kolejna Plasma 5.18 będzie w końcu wydaniem LTS. Zanim to jednak nastąpi czeka nas z pewnością seria wydań pośrednich oraz… oraz cała plejada nowości w obecnym wydaniu.

Deweloperzy po raz kolejny podjęli wysiłek odchudzenia całości i przyśpieszenia. Widać to w wielu komponentach systemu i ciężko uwierzyć, że takie kompleksowe rozwiązanie potrafi zadowolić się 400MB pamięci po starcie systemu (dystrybucja KDE Neon). A jednak. I to nie wszystko, co Plasma ma tym razem do zaoferowania.

Twórcy przepisali bowiem skrypty startowe ze skryptowego Basha do w pełni kompilowanych „starterów” napisanych w C++. Dzięki temu zyskano możliwość uruchamiania ich równolegle, co ewidentnie wpłynęło na szybkość. A użytkownicy mogą kontemplować niemal błyskawiczne przejście z ekranu startowego KDE (po zalogowaniu) do pełnego pulpitu Plasmy.

plasma
Nocne kolory
Zarezerwowane do tej pory dla użytkowników Waylanda ustawienia Nocne Kolory zostały aktywowane również pod Xorgiem (X11). Od teraz każdy może cieszyć się automatycznym ocieplaniem kolorów i zmianą jasności wraz z upływem godzin i zapadaniem zmierzchu.

Sesja pod Waylandem doczekała się z kolei implementacji skalowania HiDPI i to od razu z wykorzystaniem wartości ułamkowych. Umożliwiono również zmianę wymiarów górnej dekoracji okna, lub jak ktoś woli nagłówka okna GTK.

Po uruchomieniu środowiska zauważymy również mnóstwo innych przydatnych opcji, jak choćby tryb „Nie Przeszkadzać”. Wyłączy on wyświetlanie powiadomień na ekranie, a w przypadku lustrzanego podłączenia kilku monitorów aktywuje się automatycznie. Zmienił się również sposób informowania użytkownika o czekających na przeczytanie powiadomieniach. W prawym dolnym rogu ekranu zostanie wyświetlona gustowny dzwonek, zamiast jak do tej pory liczby w kółku.

plasma
Tapety z Unsplash
Pojawiło się całe mnóstwo drobnych ułatwień i ulepszeń. Dodatek sieci WiFi lepiej radzi sobie z obsługą sieci publicznych, w mikserze audio możemy ustalić maksymalną głośność poniżej 100%, menedżer zadań reaguje na środkowy przycisk – naciśnięcie go na aplikacji otworzy jej nową instancję. Gdy naciśniemy go na podglądzie okna – wskazana instancja zostanie zamknięta.

Launcher KRunner i menu Kickoff potrafią też konwertować ułamki na liczby całkowite (np. z ¼ metra potrafią zrobić 25 cm). W ustawieniach systemu możemy ustalić dynamiczną zmianę tapet w trybie Slideshow ( a nie losowym jak do tej pory). Automatycznym źródłem tapet może też być serwis Unsplash.

Nowe środowisko trafi do większości dystrybucji niebawem lub w zgodzie z cyklem wydawniczym. Jeżeli ktoś już teraz chce przetestować Plasmę 5.17, może wykorzystać do tego celu dystrybucję KDE Neon

8 komentarzy

 1. Nie ma róży bez kolców. O ile w istocie sesja kwin_x11 jest o wiele fajniejsza (przynajmniej w większości przypadków, albowiem np. osoby korzystające z wielu monitorów zgłaszają wątpliwości co do przydatności w tym celu nowego ekranu KScreen) to w wielu przypadkach kwin_wayland jest kompletnie nie do użytku: brak możliwości wystartowania sesji na wielu rodzajach GPU, znaczne zużycie zasobów CPU w innych przypadkach. Zgłoszenia są, zobaczymy co dalej.
  Neon nie jest jedyną dystrybucją, która zapewnia Plasma 5.17 🙂

 2. No tak, bo jak wiemy od dawna Wayland na Plasma5 jest wciąż w powijakach. Dużo lepiej działa z GNOME i to nawet przy własnościowych sterownikach NVIDIA. W Plasma5 o takich rarytasach można póki co pomarzyć. Mimo wszystko z wydania na wydanie radzą sobie coraz lepiej z Wayland to jeszcze upłynie wiele wody w rzece zanim będę mógł z czystym sumieniem polecić Plasma on Wayland jako główną sesję.

  PS. warto wspomnieć, że zmieniły się komendy do startowania sesji w nowej plazmie z poziomu konsoli.

 3. No to, bo jak wiemy od dawna Wayland na Plasma5 działa w miarę ok. Problem w tym, że gostek od NVidia się wziął za implementowanie wsparcia EGLStream. Dodał. Efektem jest, że na NVidia+nvidia działa ok, ale na niczym innym już nie. Chyba, że przez przypadek.
  BTW. Ile osób korzysta z sesji Wayland?
  PS. Nie wiem, czy to kwestia waylanda, czy nie, ale istnieje jakiś problem z czymkolwiek na Wayland. Tak na serio to 100/100 działa Weston. Z GNOME3 też są problemy, ale nie chce mi się ich wymieniać.

 4. No i mała podpowiedź dla obywateli reszty galaktyki, którzy nie zamierzają póki co instalować najnowszej Plasmy, ani Waylanda.
  Tak zwany tryb “nocne kolory” czyli filtr światła niebieskiego i sterowanie jasnością, świetnie realizuje też program Redshift. Z tego co pamiętam dostępny dla większości środowisk graficznych.
  Jest jeszcze f.lux, ale tu już było różnie z dostępnością.

 5. Ręczę Ci, że istnieje pewna różnica między rozwiązaniem natywnym, a zewnętrznym. Prawdopodobnie również – wobec implementacji Night Color do Plazmy aplet jej do sterowania Redshiftem, który jest rozwijany pod auspicjami KDE zniknie wraz z zakończeniem wsparcia dla 5.12. Po prostu nie będzie takiej potrzeby. Bieżące wydania od 5.17 będą to mieć, a następny – i chyba ostatni LTS w serii 5 – 5.18 również.
  Zasadniczo sens jest mieć albo 5.17 albo 5.12 (LTS). Rozwiązanie typu 5.16 można trzymać jeszcze do czasu 5.17.1, ale później już żadnego powodu nie ma (no chyba, że ta nieszczęsna Plasma-Wayland, która jak na razie szwankuje i nie wiadomo dlaczego).
  EDIT:
  W jednym redshift jest nadal lepszy. Ma możliwość również przyciemniania ekranu, czego w Night Color jak na razie brak. Jest zgłoszenie.

 6. Ok. Zatem istnieje sposób do zmuszenia Plasma 5.17 do działania. Przynajmniej na AMDGPU. Do linii poleceń kernela należy dodać:
  amdgpu.dc=1 amdgpu.dpm=1
  (oprócz innych, które tam już mamy, by zmusić system do używania amdgpu, gdy zainstalowane są jeszcze sterowniki ati/radeon).
  Przynajmniej u mnie to działa.
  Teraz trzeba jeszcze wymyślić sposób dla nouveau oraz dla – przynajmniej niektórych – intel.

 7. Mam neon plasma 5.17 a jest już plasma 5.19.1 i w żaden sposób nie proponuje mi aktualizacji.Nie wiecie co trzeba zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.