Konwertuj, tnij, zakoduj z Avidemux 2.7.4

Dacie wiarę, że w na początku wieku i w latach Czarnej Rozpaczy Nad Stanem Oprogramowania Linuksowego, Avidemux przez długi czas był nazywany dumnie pełnoprawnym edytorem wideo? I chociaż temu projektowi nie można odebrać prawa bycia edytorem, to jednak jego koncepcja pracy nad materiałem znacznie odbiega od tego, do czego przyzwyczaiły nas komercyjne produkty. Cóż, na bezrybiu i rak ryba, ale obecnie Avidemux urósł do rangi wielofunkcyjnego „scyzorka” do specjalistycznej i szybkiej obróbki wideo.

Avidemux 2.7.4
Aby zrozumieć wyjątkowość Avidemux, wystarczy rzucić okiem na jego interfejs. Generalnie niewiele elementów przypomina obecną formułę nieliniowego edytora. I chociaż edytor wpisuje się w konwencję nieliniowego montażu, to specyfika pracy sprowadza się raczej do specjalistycznego wycinania fragmentów klipu (wideo/audio), nakładania filtrów (bogata kolekcja!), kodowania w odpowiednim formacie, itp. Avidemux obsługuje wiele formatów plików wideo, między innymi: AVI, FLV, MPEG, MPEG-2, MPEG4, MKV, MOV.

W wersji 2.7.4 doczekaliśmy się całej plejady poprawek, usprawnień i ukłonów w stronę użytkowników oczekujących współpracy z najnowszymi kodekami.

 • automatycznie wykrywanie sytuacji, gdy punktów przycinania dla H.264 mogą powodować późniejsze problemy z odtwarzaniem (pomimo klatek kluczowych),

 • FFmpeg zaktualizowane do 4.1.4,

 • usunięcie usterki przy przycinaniu klipu z wykorzystaniem sprzętowego dekodowanie DXVA2,

 • prawidłowe wyliczanie średniego bitrate’u dla MP4 jeżeli dokładna wartość dla konkretnego kodeka nie jest znana,

 • uniknięcie awarii podczas wczytywania pliku MP4 jeżeli liczba ścieżek audio przekracza dopuszczalną wartość,

 • wsparcie dla audio w pofragmentowanych plikach MP4,

 • wsparcie dla audio E-AC3 w plikach MP4,

 • lepsza obsługa przeróżnych obrazów BMP,

 • opcja dla muksera MP4 do generowania sfragmentowanych plików MP4,

 • poprawki trybu cichego, automatycznie zatwierdzanie pytań w oknach dialogowych zamiast wybierania domyślnej opcji,

 • wsparcie dla audio WMAPRO,

 • wsparcie dla AAC z SBR.

Jak widać, lista zmian jest niebagatelna. Avidemux jeszcze lepiej odnajduje się we współczesnych czasach i współczesnych formatach multimedialnych. Owszem, jest to nadal obróbka na zasadzie przyjętych założeń i skierowana głównie do mających konkretne oczekiwania użytkowników. Niemniej, taki program w arsenale narzędzi do traktowania plików wideo to niemal pozycja obowiązkowa.

Avidemux można znaleźć w domyślnych repozytoriach, ale w wersji cokolwiek wiekowej. Aby przetestować najnowsze wydania 2.7.4, najszybciej będzie pobrać przygotowany przez autorów plik AppImage. Dla Ubuntu i Minta można spróbować paczek z repozytorium ppa:ubuntuhandbook1/avidemux – jednak nie byłem w stanie wczytać żadnego pliku tą kompilacją Avidemuksa.

Użytkownicy Arch Linuksa, Manjaro i pochodnych mogą jednak użyć standardowego repozytorium.

sudo pacman -Syu avidemux-qt 

1 Response

 1. Ta wersja ma dosc powazny dla mnie blad. Dodanie loga png do filmu powoduje crash programu przynajmniej w Windows. Powrot do wersji 2.7.3 rozwiazal problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.