Cisza przed burzą – Fotoxx 19.14

Niegdyś Fotoxx nie schodził z pierwszych stron gazet. Wydawany był co miesiąc i miłośnicy form nieoczywistych byli zachwyceni, tradycjonaliści natomiast pukali się w głowę na sam widok interfejsu tego edytora. Ale od czasu zmian planu wydawniczego program ukazuje się sporadycznie i głównie z zestawem poprawek. Takie jest też przeznaczenie wersji Fotoxx 19.14 – naprawić zepsute.

Fotoxx 19.14
Fotoxx 19.14
Malkontenci mogą zapytać, co takiego zawdzięczamy temu edytorowi poza obróbką 16 i 32bitową na kanał, zarządzaniem kolekcją, obsługą RAW, tworzeniem HDRów, panoram, poprawianiem danych Exif, obsługą geotagów? Wobec stosunkowo niewielkiej ilości podręcznych narzędzi do zaawansowanego manipulowania zestawem pikseli obrazów nie ma jednak co wybrzydzać. Fotoxx to kapitalny kompan do szybkich machinacji i poprawek.

Pikanterii wersji 19.14 dodaje fakt, że jedyną poprawką jaką wnosi jest… naprawienie błędu z wersji 19.13. Na dobrą sprawę te dwa wydania można potraktować jako jedno, gdyż nastąpiły w krótki okresie pomiędzy sobą.

  • poprawiony błąd z 19.13

  • Widok Galerii: jeżeli obraz został stworzony lub zmodyfikowany podczas pracy programu, zostanie oznakowany jako „niezidenksowany”. Uruchom proces indeksowania aby został dołączony do albumu,

  • zaniechany ręcznie uruchomiony proces indeksowania nie powoduje zmian w Albumie i Galerii.

Czy takie wewnętrzne rozgrywki wewnątrz kodu źródłowego są w ogóle warte odnotowania? Być może nie, ale to doskonała okazja, aby przemycić inną informację. Otóż pozorny zastój edytora nie wynika z lenistwa twórców. Na zapleczu powstaje bowiem wersja 20.0 przewidziana na początek następnego roku. Ilość zmian jest przeogromna (nic z tego – interfejs zostaje ten sam, póki co), a jeżeli ktoś nie może się doczekać, to autorzy przygotowują od czasu do czasu testową wersję pod postacią AppImage. Wyświetlając informację o wydaniu i pobieżnym rzucie oka na listę zmian już można zacierać dłonie.

Aby przetestować edytor w przypadku Ubuntu 18.04/19.04, Minta 19.xx i pochodnych należy po prostu dodać stosowne PPA do systemu:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install fotoxx

W Arch Linuksie, Manjaro standardowo wykorzystujemy AUR:

yaourt -S fotoxx 

0

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.