Dzieła zapomniane – PkTriggerCord 0.85.00

Użytkownicy aparatów Pentaksa nie mają lekkiego życia. Bowiem na przekór ich doskonałej konstrukcji (aparatów, nie użytkowników), producent sprzętu postanowił wszystkim spłatać wszystkim psikusa i wprowadził w nich totalnie odjechaną komunikację poprzez kabel USB. Tym samym popularne zdalne wyzwalanie migawki wymaga w przypadku Pentaksów nie lada zachodu. A już na pewno konkretnego programu. A takim jest odświeżony jakiś czas temu PkTriggerCord 0.85.00.

pkTriggerCord – okienko z parametrami
Większość, jeśli nie wszystkie programy dla Linuksa komunikują się z aparatami za pomocą bibliotek gphoto. A tam widzimy, że wsparcie dla modeli Pentaksa jest szczątkowe i w fazie testów. Dlatego jeżeli ktoś chce zdalnie kontrolować swój aparat, to powinien zaprzyjaźnić się z PkTriggerCord.

Ten projekt jest potwierdzeniem tezy „nieważne jak wygląda, ważne, że działa”. Autor skupia się bowiem na funkcjonalności i program potrafi komunikować się nawet z najnowszymi konstrukcjami, ale jego GUI to nadal przestarzałe GTK2. Ale te niedoskonałości bledną przy ogromie zmian jakie funduje nam wersja PkTriggerCord 0.85.00.

Lista zmian ma bowiem kilkadziesiąt linijek i obfituje w poprawione niuanse obsługi K-1, K-70, K-3II. Program potrafi przekazać im jeszcze więcej poleceń, również tych specyficznych dla konkretnych modeli. Wyświetla również więcej informacji oferowanych przez aparat oraz robi to dokładniej i zgodnie z zamierzeniami konstruktorów. Generalnie jest to wersja która ogromnie ucieszy wszystkich posiadaczy nowszych Pentaksów lub oczekujących poprawnej obsługi ich specyficznych funkcji.

O niszowym udziale użytkowników Pentaksa niech świadczy też fakt, że o nowej wersji programu poinformował mnie dopiero zagraniczny użytkownik (sic!) i to sześć miesięcy po premierze wersji 0.85.00. Dlatego aktualizacja PPA nastąpiła dopiero teraz.

We wspomnianym repozytorium Highly Explosive pkTriggerCord występuje w wersji 0.85.00 dla Ubuntu 18.04/19.04, Mint 19.xx:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install pktriggercord

W przypadku Arch Linuksa i Manjaro korzystamy z AUR:

yaourt -S pktriggercord 

1 Response

  1. no to jestem w niszy…poprzednia wersja “świrowała” z K-5. zobaczymy czy coś się zmieniło..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.