OpenMandriva Lx 4.0 zoptymalizowana do granic

Raz na kilka miesięcy świat obiega informacja o nowym wydaniu dystrybucji OpenMandriva Lx i… Po chwili świat we wszystkich gospodarstwach domowych wraca na tory nudnej codzienności. A przecież OpenMandriva to spadkobierczyni koncepcji znanej pod nazwą Mandrake i Mandriva. Dystrybucji, która pokazała użytkownikom, że Linux może być efektownym systemem na biurko. Czy po latach ten system nadal może zmotywować nas do otrząśnięcia się i porzucenia skostniałych konwenansów?

OpenMandriva Lx 4.0
Okazją do rozważań nad powyższym jest z pewnością najnowsze wydanie OpenMandriva Lx 4.0. Dystrybucja do tego kształtu dojrzewała przez poprzednie dwa lata. Po dynamicznym wprowadzeniu do obiegi wersji Release Candidate, finalne obrazy instalacyjne trafiły w niektórych rejonach internetu szybciej niż samo RC. Jaka jest zatem OpenMandriva Lx 4.0?

To wydanie nietuzinkowe z kilku powodów a z których warto przytoczyć co najmniej dwa. Ale o tym po obowiązkowej liście nowości:

 • Kernel 5.1.9, LLVM/clang 8.0.1, Xorg 1.20.4, Mesa 19.1.0,

 • środowisko Plasma zaktualizowane do wersji 5.15.5 (Frameworks 5.58, Applications 19.04.2, Qt 5.12.3),

 • poprawiona integracja pakietu LibreOffice (natywne dialogi, itp.),

 • Falkon (przeglądarka KDE bazująca na silniku z Chromium) domyślną przeglądarką w systemie; lepsze zarządzanie pamięcią i poprawiona kooperacja z użytkownikiem,

 • uwolnione kodeki MP3 w końcu w domyślnej konfiguracji systemu,

 • natywne narzędzia:
  • zaktualizowany ekran powitalny,

  • OM Control Center w miejsce przestarzałych narzędzi DrakX,

   OpenMandriva Control Center
  • OM Repository Management Tool (om-repo-picker), graficzna twarz menedżera pakietów DNF z możliwością wyboru repozytoriów,

 • instalator Calamares z nowymi możliwościami:
  • uproszczony sposób tworzenia partycji swap,

  • automatyczne usuwanie niepotrzebnych plików lokalizacyjnych pod zakończeniu instalacji,

Tak – to typowa lista zmian zmieniającego się z czasem systemu. Jednak jak wspomniałem, warto zwrócić uwagę dwa dwa aspekty.

OpenMandriva raz na zawsze pożegnała się ze spuścizną narzędzi odziedziczonych po protoplastach. DrakX został zastąpiony przez OpenMadriva Control Center, rpmdrake przez dnfdragora, pojawiło się OpenMandriva Repository Management, DNF jako mendżer pakietów. Wbrew pozorom to istotny zwrot w historii tej dystrybucji. Odcięcie się od rozwiązań które definiowały przez lata projekty powiązane z marką Mandrake lub Mandriva to odważny krok i zupełnie nowa jakość.

Drugą ciekawostką jest totalnie jednoznaczne w wymowie użycie LLVM/clang do kompilacji pakietów. To oczywiście próba zawalczenia o zadowolenie użytkownika, które w tym przypadku jest wprost proporcjonalne do wydajności systemu. Taki sam cel ma dedykowana wersja systemu dla procesorów AMD (Ryzen, ThreadRipper, EPYC) która w oczywisty i naturalny sposób wykorzystuje potencjał tych rozwiązań. I jednocześnie przewyższa to, co może zaoferować konstrukcja x86_64.

OpenMandriva Lx 4.0 wygląda zatem jak typowa dystrybucja z ładnie skrojonym na miarę środowiskiem Plasma (Plasma zawsze wygląda dobrze). Po zainstalowaniu system domyślnie potrzebuje około 520MB pamięci RAM. Całość działa płynnie i szybko. Czy można chcieć czegoś więcej? Z głębi sali słychać pomruk „więcej świeższego oprogramowania”. I tutaj OpenMandriva też może nas zaskoczyć – wystarczy przyjrzeć się OM Repository Management Tool.

Obrazy instalacyjne możemy znaleźć pod tym adresem.
 

16 komentarzy

 1. Gdzieś ponad 15 lat temu próbowałem zaprzyjaźnić się z Mandrake. Dystrybucja była dość ładna i przyjazna w obsłudze, ale bardziej podchodził mi Suse i później Ubuntu. A co do Mandrivy – to raczej spadkobierczyni Mandreke’a i Conectivy 🙂

 2. No tak. Mandrake połączył się Conectivą i powstała Mandriva. Mandriva upadła i przekazała swoją dystrybucję do społeczności a ta wybrała nazwę OpenMandriva. Duch Mandrivy/Mandrake wciąż żywy 🙂

 3. Czy ktoś orientuje się, jak działają na tym systemie środowiska oparte o GTK i w jakich wersjach są?

 4. Też pamiętam Mandake, bodaj w wersji 8, prawdopodobnie z 2001 roku. To był mój pierwszy kontakt z Linuxem w ogóle. Desktop KDE wręcz mnie powalił możliwościami konfiguracji. Niestety skromne oprogramowanie graficzne i brak obsługi skanera kazały mi się przeprosić z windą. Teraz siedzę na Kubuntu przez sentyment do KDE. A samo Ubuntu, przez to, że jest bardzo popularne ma wsparcie od wielu producentów sprzętu i oprogramowania.
  …Ale ciekawi mnie ta wersja Mandrivy ze wsparciem dla AMD. Ciekawe, czy wspiera Radeona i OpenCl, bo z tym mam największe kłopoty. Może ktoś coś wie w tym temacie?

 5. Dzięki za (p)odpowiedź. Zachęciła mnie do przetestowania tej dystrybucji – właśnie się pobiera. Nie wszystko co prawda zrozumiałem, a to co zrozumiałem, nie mam pewności, czy dobrze. Mój pesel zaczyna się od 62 i większość moich rówieśników chcąc skorzystać z komputera, zwraca się do wnuczków o pomoc. Ja niestety nie mam jeszcze wnuków, więc próbuję radzić sobie sam.

 6. Radeon ma od bardzo długiego już czasu wsparcie zarówno w samym kernelu, jak i w dwu otwartych sterownikach. OpenCL również.
  Odpowiadając na Twoje pytanie – kernel z serii 5.1.x sam w sobie oferuje już wsparcie dla obu, a taki w OM jest i tu nie musieli nic robić. Całkiem jednak możliwe, że oferowane oprogramowanie jest w jakiś sposób kompilowane z flagami odpowiednimi dla najnowszych układów AMD. Z materiału na ich stronie wynika, że jest to co najmniej kernel budowany w oparciu o inny config.
  Co ciekawe w ich repozytorium na githubie jest wraz z kernelem jeden patch, który ma sens wyłącznie wówczas, gdy albo kompiluje się coś na swój komputer, albo wypuszcza kilka wersji (np. tak jak to robi graysky z jego linux-ck dla Archa).
  Nie wiem jak w 4.0, ale ogólnie – kernele w OM są same w sobie ciekawe i dzięki ich wyborowi można sobie ciekawie dostosować instalkę pod własne potrzeby.

 7. Spokojnie, w podobnym wieku jesteśmy 🙂
  Obecnie masz 2 iso OM Lx 4.0 Różnią się nazwą: w jednym występuje x86_64, w drugim znver1. Pierwszy jest uniwersalny. Powinien pracować z każdym 64 bitowym procesorem, niezależnie od tego, czy to Intel, czy AMD, a w tym drugim przypadku, czy jest to architektura Zen (procesory Ryzen). Winien również obsługiwać najnowsze GPU AMD. Drugi kernel jest kompilowany z ustawieniami uwzględniającymi odmienności architektury Zen w stosunku do “normalnej”, uniwersalnej x86_64. Prawdopodobnie ten obraz nie uruchomi się na żadnym innym komputerze jak na takim, który jest wyposażony w procesor AMD Ryzen lub nowszy. Obsługuje również nowe GPU AMD.
  Nie wiem, czy w repozytorium dla 4.0 są również inne kernele, ale niegdyś w OM było ich kilka. Jeśli tak jest, to daj znać – postaram Ci się krótko wytłumaczyć do jakich zastosowań każdy z nich jest i dobierzesz sobie.

 8. Jeszcze raz dzięki za wsparcie i chęć pomocy przy kernelach. (Słowo kernel kojarzy mi się z całkowicie czarnym ekranem i koniecznością instalacji systemu od nowa). Zostanę jednak na razie przy Kubuntu (obiecywałem sobie już nie raz, że nie będę eksperymentował z nowymi dystrybucjami). Open Mandriva w tej wersji dla Rizenów może i dałby radę z moim Radeonem i Thridripperem, ale odmówił współpracy z płytą główną. Po pierwsze nie rozpoznał modułu WiFi. Co prawda w UEFI jest taka pozycja WAN radio i mógłbym pokombinować z ustawieniami. Teraz jest AUTO i pod ubuntu to działa. Przy wcześniejszych wersjach (16.04) trzeba było ustawić na enabled. Ale o wiele poważniejszą przeszkodą było to, że instalator nie widział moich dysków na M.2, tylko sata. A właśnie te dyski przeznaczyłem – jeden na system główny, drugi na testowy. Idę teraz przepraszać moje Kubuntu, że chciałem je zdradzić. Może mi wybaczy…

 9. No chyba nie i w sumie się nie dziwię. Jedyna różnica pomiędzy tymi kernelami (OM) jest taka, że znver otrzymuje podczas kompilacji parametr CONFIG_MZEN=y i niekonsekwentnie zachowuje cały stock rzeczy dla Intela (przynajmniej z pobieżnej lektury). Z doświadczenia – tak: system z taką optymalizacją staje się “żwawszy” jednakże to jest dopiero drobna część optymalizacji, które można wykonać. Kernel od OM jest też mocno “zabudowany” na wszelki wypadek, dostarczając opcji, których nie znajdzie się w porównywanych.

  Inna sprawa, że metodologia tego testu jest lekko walnięta, albowiem porównywane są kernele systemów kompletnie inaczej budowanych (jedynie OM jest kompilowane clangiem i w sumie ciekaw jestem jaki wpływ ma clang vs. gcc, a jeśli tak, to które). Nie wiadomo też jakie były ustawienia poszczególnych systemów, a to sporo zmienia.

  Z testu wynikają w zasadzie wyłącznie 2 rzeczy: kernel optymalizowany dla ZEN jest w istocie lekko lepszy na tej architekturze od “zwykłego”, oraz kernele innych dystrybucji potrafią sobie nawet lepiej na niej radzić. I tak dużo.

  I nie – nie bronię OM, ani AMD, ani czegokolwiek. To po prostu suche fakty.

 10. Cześć.
  W teście swoje robi cpu governor. Który dla Clear Linux jest ustawiony w trybie performance, w suse i ubuntu na ondenamed a openamdrivie jako conservative. Dlatego ja osobiście nie dziwię się z takich rezultatów. Nawet phoronix na końcu tego testu zaznaczył, że:

  “it strangely still defaults to using the conservative CPUFreq
  configuration, and other differences from the higher profile (and
  faster) Linux distributions.”

  Myślę, że jak by przetestować wszystkie te systemy na tym samym profilu wydajności CPU to wyniki byłyby nieco inne.

 11. Dokładnie tak. Zresztą dla obsługi cpu governor, OM wbudowuje w kernel narzędzie, które to ułatwia.
  Ciekaw byłbym testu tych wszystkich kerneli zbudowanych wg tym samym kompilatorem (gcc lub clang), a następnie tak samo skonfigurowanych (tak wiem, np. w OM jest UKSM, w pozostałych KSM, ale dopiero wówczas, gdy CPU governor ustawimy tak samo, poustawiamy sobie np. KSM na domyślne w danym systemie, a następnie spróbujemy to zmieniać, to będzie jakoś miarodajny test.
  Co ciekawe jeden z kerneli, które były dotychczas (nie wiem, czy w 4.0 też) dostępne w OM, tickrate był ustawiony aż na 3000Hz. To też swoje robić może, bo różnice między kernelami różniącymi się tickrate są spore.

 12. Pewnie macie z pavbaranov rację, podobnie wpływ mogą mieć usługi systemowe czy inne ustawienia domyślne.Powinienem to lepiej sformułować w swoim poście, chodziło mi o to, że przeciętny użytkownik będzie pracował na ustawieniach domyślnych, a wtedy OM może trochę odstawać pomimo optymalizacji.

 13. Jeśli masz problemy z dyskiem m2 czy wykrywaniem modułu WIFI na OpenMandriva 4.0 to fajnie by było jakby napisał chociaż krótki report o problemie z podaniem specyfikacji sprzętu na https://issues.openmandriva.org/ lub forum https://forum.openmandriva.org/
  To pomoże ustalić przyczynę i naprawić błąd. Bez takich raportów, jest to trudne, szczególnie jeżeli nikt z deweloperów nie ma np, takiej samej płyty głównej.

 14. No tak, zajrzałem pod wskazane łącza, ale trochę się tam gubię. Moim największym ograniczeniem jest bardzo słaba znajomość angielskiego. Rozumiem potrzebę uczestniczenia w społeczności, ale to trochę nie moja liga. Czasem, kiedy uda mi się coś ogarnąć i mogę się tym podzielić z podobnie jak ja słabo rozgarniętymi użytkownikami linuksa, robię to. Żeby nie być gołosłownym, kiedyś zadałem pytanie na forum (polskim) dotyczące mapowania tabletu wacoma na dwa monitory. Nie doczekałem się odpowiedzi, ale w swoim małym rozumku jakoś to rozkminiłem i wrzuciłem tam link do mojego filmu https://youtu.be/oEJBGftgh1E . Tyle mogę.

 15. Nie przejmuj się. Uprość treść zgłoszenia, jaką byś chciał tam wrzucić, przetłumacz nawet przez gugla i – to najważniejsze – dodaj specyfikację sprzętową. Dodaj, że angielski to nie Twoja mocna strona. Ktoś w OM będzie mógł się tym zająć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.