GIMP 2.10.12 – trochę tego i tamtego

Od poprzedniego wydania edytora graficznego GIMP 2.10.10 minęły już dwa miesiące. Tak, miesiące, nie lata. Ciężko się przyzwyczaić do obecnego tempa rozwoju tego programu, nieprawdaż? Opowieść o nowej wersji to nie tylko historia setek usuniętych usterek, ale i kilku rozwinięć funkcjonalnych. Docenią je osoby, które GIMP 2.10.12 zachęci do artystycznych wynurzeń.

GIMP 2.10.12 i Offset
Błędów niweczących wolę artysty nikt nie lubi. Dlatego prace nad wiodącym edytorem graficznym spod sztandaru Open Source skupiają się w dużej mierze na usuwaniu tychże (błędów). Tym razem rozprawiono się z kilkoma rozpoznanymi przypadkami niezapowiedzianych awarii programu. Usunięto kilka niedomówień w obsłudze profili barw oraz niepożądaną i samoczynną zamianę koloru pierwszoplanowego i tła. Naprawiono też rysowanie symetryczne, unikając „kadrowania” śladu pędzla w niektórych okolicznościach. Przez przeoczenie obrazy były eksportowane z liniowym profilem sRGB („wyprane” kolory w innych programach), co też zostało uwzględnione w tej wersji i używane są profile zdefiniowane przez obraz lub użytkownika.

Ale błędy błędami, a większość osób z niecierpliwością czeka na garść nowinek bardziej uchwytnych i namacalnych. Proszę bardzo – GIMP 2.10.12 oferuje następujące atrakcje:

  • Zmiany w Krzywych

    Krzywe i różne tryby regulowania wartości
    Doczekaliśmy się dwóch rodzajów punktów na krzywych. Dotychczasowe z płynną zmianą wartości okolicznych podczas przeciągania punktu, oraz „zgrubne” bez modyfikacji krzywej w celu złagodzenia przejścia wartości. Różnią się one też wyglądem – okrągłe i diament. Wybieranie punktu dwukrotnym kliknięciem nie spowoduje jego przypadkowego przesunięcia. Dodawanie i przesuwanie punktów przy pomocy Ctrl zachowa ich pozycję na osi Y. Precyzyjną regulację położenia punktu zapewniają wartości w polach Input i Output.

  • Warstwy w plikach TIFF

    Tobias Ellinghaus, deweloper edytora Darktable, pomógł rozwiązać kwestię zapisu plików TIFF z zachowaniem istniejących warstw.

  • Przyśpieszenie funkcji rysowania

    Dzięki rozsądniejszemu zarządzaniu zawartością buforów, rysowanie i malowanie znacznie przyśpieszyło w określonych przypadkach.

  • Rozjaśnianie/Przyciemnianie z nową opcją

    Narzędzie Rozjaśnianie/Przyciemnianie pozwala na zaznaczenie pola Przyrostowe. Podobnie jak w innych narzędziach do rysowania, efekt rozjaśnienia/przyciemnienia zwiększy się wraz z ruchem kursora.

  • Odręczne zaznaczanie zmienia logikę

    Niewielka zmiana która powoduje, że odręczny wybór automatycznie tworzy zaznaczenie po domknięciu obszaru.

  • Nowe narzędzie Offset

    Umożliwia automatyczne przesunięcie pikseli i stworzenie „samopowtarzających się” wzorów.

Aby przetestować edytor i jednocześnie uniknąć dystrybucyjnej frustracji, wystarczy pobrać paczkę Flatpak lub AppImage (budowaną codziennie z GIT). Wobec takiej dynamiki zmian i wydań GIMPa, większość repozytoriów publikuje wersje programu z lekkim opóźnieniem. Najszybciej zainstalują go użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro:

sudo pacman -Syu gimp

Użytkownicy Ubuntu 18.04, Minta 19.xx za jakiś czas znajdą program w repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp
 

1 Response

  1. Fajnie by było, jakby gimp używał file choosera gtk3 — nawet jeszcze przed przeportowaniem go do gtk3, przez portale xdg. Dla mnie file chooser gtk2 to najbardziej irytująca rzecz w gimp-ie. 😉 Ale profesjonaliści są w stanie znaleźć gorsze problemy, na przykład niemożność zaznaczenia więcej niż wielu warstw na raz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.