Linux 5.0 – bo seria 4.xx się już przejadła

Przez cały ten czas, gdy społeczność na wdechu wyczekiwała nowego rozdania w historii linuksowego kernela, Linus… Cóż, kontemplował poręczność numeracji serii 4.xx. A gdy mu się ona znudziła, ni z tego czy owego zaanonsował Linux Kernel 5.0. Tak po prostu.

Linus Torvalds podszedł do tego wydania ze zdrowym dystansem. Oszem, żart z trudnością zliczenia wersji 4.xx może wydać się infantylny, ale wszyscy wiemy o co chodzi. Nie da się niektórych rzeczy przeciągać w nieskończoność. A o Linuksie 5.0 mówi się już od ubiegłego roku.

(…) Suma zmian w 5.0 jest spora. Ale chciałbym zaznaczyć (ponownie), że nie tworzymy wydań z racji na funkcje, a 5.0 nie oznacza nic więcej jak to, że numeracja 4.xx stała się zbyt wysoka (…)

Wyrachowany dystans Linusa do 5.0 nie oznacza, że nowa seria powstała z rozpędu. Wiele zmian dojrzało, a wszystkich hołdujących postępowi ucieszy wiele zaprezentowany rozwiązań. Przede wszystkim Adaptive-Sync w sterowniku AMDGPU, lepsza świadomość uczciwego wykorzystania energii w urządzeniach z ARM big.LITTLE, wsparcie dla szyfrowania Adiantum w fscrypt, pliku wymiany dla Btrfs. Dodano obsługę Generic Receive Offload (GRO) w dla UDP, lepszą kontrolę zasobów CPU w cgroupv2 i na okrasę całe mnóstwo rozwinięć bezpieczeństwa, łatek na znaleziony błędy, itp.

Nie mogło też zabraknąć obsługi najnowszego sprzętu. Tym razem kernel potrafi dogadać się z takimi konstrukcjami jak Intel Icelake Gen11 Graphics, NVIDIA Turing, RDA Micro RDA8810PL, NXP i.MX8 SoC i Layerscape LX2160A, wyświetlacz NVIDIA Xavier.

Nowy kernel możemy pobrać oczywiście z wiadomej strony. A póki co wydaniem LTS pozostaje nadal kernel 4.19.

Warto odnotować też fakt, że niemal równolegle ukazała się wersja kernela dla bezkompromisowych zwolenników wolności. GNU Linux 5.0 (a właściwie GNU Linux-libre 5.0-gnu) pozbawiono powiązań z zamkniętymi komponentami. Przede wszystkim sterownik ipu3-imgu został pozbawiony możliwości wymuszania niewolnych partii usprawniających jego działanie, podobnie jak sterownik dla Eicon DIVA ISDN. Pozostałe fragmenty kernela pozostawiono bez zmian. 

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.