Linux 5.0 – bo seria 4.xx się już przejadła
Przez cały ten czas, gdy społeczność na wdechu wyczekiwała nowego rozdania w historii linuksowego kernela, Linus… Cóż, kontemplował poręczność numeracji serii 4.xx. A gdy mu się ona znudziła, ni z tego czy owego zaanonsował Linux Kernel 5.0. Tak po prostu.
Linus Torvalds podszedł do tego wydania ze zdrowym dystansem. Oszem, żart z trudnością zliczenia wersji 4.xx może wydać się infantylny, ale wszyscy wiemy o co chodzi. Nie da się niektórych rzeczy przeciągać w nieskończoność. A o Linuksie 5.0 mówi się już od ubiegłego roku.
(…) Suma zmian w 5.0 jest spora. Ale chciałbym zaznaczyć (ponownie), że nie tworzymy wydań z racji na funkcje, a 5.0 nie oznacza nic więcej jak to, że numeracja 4.xx stała się zbyt wysoka (…)
Wyrachowany dystans Linusa do 5.0 nie oznacza, że nowa seria powstała z rozpędu. Wiele zmian dojrzało, a wszystkich hołdujących postępowi ucieszy wiele zaprezentowany rozwiązań. Przede wszystkim Adaptive-Sync w sterowniku AMDGPU, lepsza świadomość uczciwego wykorzystania energii w urządzeniach z ARM big.LITTLE, wsparcie dla szyfrowania Adiantum w fscrypt, pliku wymiany dla Btrfs. Dodano obsługę Generic Receive Offload (GRO) w dla UDP, lepszą kontrolę zasobów CPU w cgroupv2 i na okrasę całe mnóstwo rozwinięć bezpieczeństwa, łatek na znaleziony błędy, itp.
Nie mogło też zabraknąć obsługi najnowszego sprzętu. Tym razem kernel potrafi dogadać się z takimi konstrukcjami jak Intel Icelake Gen11 Graphics, NVIDIA Turing, RDA Micro RDA8810PL, NXP i.MX8 SoC i Layerscape LX2160A, wyświetlacz NVIDIA Xavier.
Nowy kernel możemy pobrać oczywiście z wiadomej strony. A póki co wydaniem LTS pozostaje nadal kernel 4.19.
Warto odnotować też fakt, że niemal równolegle ukazała się wersja kernela dla bezkompromisowych zwolenników wolności. GNU Linux 5.0 (a właściwie GNU Linux-libre 5.0-gnu) pozbawiono powiązań z zamkniętymi komponentami. Przede wszystkim sterownik ipu3-imgu został pozbawiony możliwości wymuszania niewolnych partii usprawniających jego działanie, podobnie jak sterownik dla Eicon DIVA ISDN. Pozostałe fragmenty kernela pozostawiono bez zmian.
Problemów nie zauważyłem, jak dotąd wszystko dobrze działa (xanmod na KDE Neon).