Sprytny Videomass 1.4.5
Gdy słyszymy po raz kolejny o kolejnym konwerterze wideo, to łapiemy się za głowę w niemym geście biernego oporu przed tendencyjną jednorodnością. Jednak drugi rzut oka na wszystkie znane nam konwertery wideo pozwala zadać sobie pytanie – „a może znajdę tu coś dla siebie?”. Z tego założenia wychodzi też twórca Videomass, programu bazującego na FFmpeg i mocno stawiającego na ustawienia wstępne.
„Weźmij Pythona, wxpython, dołóż pasji i zamieszaj”. Co powstanie? Otóż właśnie Videomass. Ten program jest rozwiązaniem dla osób poszukujących nieskomplikowanego sposobu na przekonwertowanie jednego wideo w drugie. Program potrafi też godnie potraktować ścieżki audio, a koncepcja całości opiera się na sprytnie przygotowanych ustawieniach wstępnych (presets). Mamy ich do dyspozycji multum, w zależności od tego co w co chcemy konwertować i z jaką jakością. W kwestii konwersji projekt zawierza mocom FFmpeg i trzeba przyznać, że póki co ludzkość nie wymyśliła do tego celu niczego lepszego.
Praca z Videomass polega na wyborze klipów wideo, wybraniu interesującego nas profilu pracy (typ konwersji), ustaleniu parametrów obróbki wideo oraz audio. I kliknięciu Start. Program stara się podsunąć nam pod myszkę jak nie wygodne profile, to podstawowe ustawienia które ułatwią doprecyzowanie formatu wyjściowego. Autor nie unika mnogości kontenerów (mkv, avi, mpeg i inne), zmiany wymiarów i proporcji wideo, odszumiania, zmiany FPS i wszystkiego tego, czym FFmpeg może potraktować materiał wejściowy.
Jak zainstalować program? O dziwo, najprościej skorzystać z polecenia pip:
sudo pip install videomass
I Video mass zostanie automagicznie pobrany z repozytorium projektów pythonowych. Jeżeli chcemy, aby program wyglądał nieco bardziej nowocześnie (GTK+3), będziemy potrzebowali wxPython4 Phoneix.
Zainstalowałem, ale niestety nie uruchamia się.
W terminalu:
Po próbie instalacji modułu:
i jeszcze:
Jak to naprawić?
Powinno wystarczyć:
sudo apt-get install python-wxgtk3.0
(apt-cache search wxpython i można przebierać).
Sorki. Nie oczytałem ostatniej linijki (GTK+3).
W podanym linku musiałem tylko zmienić /ubuntu-16.04 na /ubuntu-18.04
a jak to zainstalować w Archu?
sudo: pip: nie znaleziono polecenia
I tyle by bylo z instalacji tego programu na Lubuntu 18.04.
Wiadomo. Nikt nie pamięta nazw wszystkich 50 tys. paczek.
sudo apt-get install python-pip
Czytelnik @infomaniak pyta (jego komentarz jakiś sposobem ominął engine Disqus):
> a jak to zainstalować w Archu?
To proste – Arch podobnie jak inne dystrybucje ma też paczkę python-pip:
sudo pacman -Syu python-pip
A potem jak powyżej…
Dla Archa najlepiej zrobić sobie PKGBUILD. Ogólnie zawsze polecam instalację czegokolwiek innego niż paczki “uniwersalne” wyłącznie za pomocą menedżerów paczek, zwłaszcza, gdy:
1. aplikacja instaluje się w systemowych folderach (tak jest w tym przypadku, jeśli użyjemy sudo pip)
2. aplikacja ma jeszcze jakieś dodatkowe zależności (też tak jest w tym przypadku).
Jeśli ktoś nie potrafi zrobić sobie PKGBUILDu, to zawsze może zgłosić taką prośbę (informacje są i na stronie AUR i w wiki o AUR; można to zrobić na BBSie Archa, w liście mailingowej; a w naszym przypadku również na polskim forum Archa, choć tutaj @infomaniak nie ma już konta i chyba nawet nie założy; będę pamiętać i być może w wolnym czasie stworzę odpowiedni PKGBUILD – wówczas będzie w POLAUR).
EDIT:
Uprzejmie informuję, że paczka jest w POLAUR. Jeśli ktoś chce, proszę przetestować PKGBUILD. Ewentualne problemy z budową paczki, jej uruchamianiem itp. proszę zgłaszać na forum.archlinux.org.pl (nie oferuję natomiast żadnego wsparcia w zakresie prawidłowego działania aplikacji). Wsparcie w zakresie paczki także można otrzymać na kanałach IRC zarówno ww. forum, jak i POLAUR.
Żeby to zainstalować w Linux mint 19.1 należy w terminalu wykonać następujące operacje :
pip install -U -f https://extras.wxpython.org/wxPython4/extras/linux/gtk3/ubuntu-18.04 wxPython
sudo pip install videomass
Uruchomienie poleceniem : videomass
ps. Nie można tak było napisać od razu ? 😉