przystajnik

PhotoFlare 1.5.6

Poręczny edytor grafiki PhotoFlare 1.5.6 po ostatnich poprawkach nadal jest poręcznym i prostym narzędziem. Niestety nadal też uważa, że jeden rdzeń CPU na operacje graficzne wystarczy każdemu.

PhotoFlare 1.5.6

Ujmująca łatwość z jaką można obsługiwać ten program na pewno przysporzy mu fanów. W szczególności fanów prostych czynności typu poprawienie kontrastu zdjęcia, jasności, wyostrzenia, usunięcia paprochów. Edytor jest bowiem skierowany głównie do tej grupy użytkowników i posługujących się formatami jpg, png, gif, tif, bmp. Gdy drażniącym faktem wyda się nam brak obsługi plików RAW należy sobie przypomnieć o powyższym.

Na obszarze czytelnego okna PhotoFlare zgromadzono zatem podstawowe czynności. Bez gmerania po setkach opcji w menu możemy zdjęcie wyostrzyć, zmiękczyć, przekonwertować do sepii bądź czarno-bieli, poprawić gammę, nasycenie, kontrast, jasność. Uda się nam też nałożyć tekst na obraz, jak też przeprowadzić proste funkcje typu usuwanie skaz czy rysowanie/rozmywanie pędzlem. W nowej wersji 1.5.6 poprawie uległo okno dialogowe służące zmianie wybarwienie zdjęcia, ulepszono też skalowanie obrazów o wyższej rozdzielczości.

Jednak męczącym szczegółem dla wielu osób będzie uparte wykorzystywanie przez program tylko jednego rdzenia do przeliczeń. Przy obrazach o mniejszej rozdzielczości (około 1280 pixeli) nie jest to tak widoczne, jak przy zdjęciach o wyższych parametrach. Ale program jest aktywnie rozwijany i kto wie, czy ta niedogodność niedługo nie zniknie.

PhotoFlare można pobrać ze strony projektu w kilku wariantach. Użytkownicy Ubuntu i Minta znajdą stosowną paczkę w PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install photoflare

Użytkownicy Arch Linuksa, Manjaro i pochodnych sięgają do zasobów repozytorium AUR:

yaourt -S photoflare 

Post navigation

6 comments for “PhotoFlare 1.5.6

 1. 27 listopada, 2018 at 13:52

  Jest też na:
  https://launchpad.net/photofiltre-lx/trunk/v1.5.6/

  a na githubie znajdzie się i snapek

  https://github.com/PhotoFlare/photoflare

  Co ciekawe do nadchodzącej wersji 2.0 podobno zawita komercja. Może to być niezłe rozwiązanie, bo do bezpłatnej wersji „community” mogą być oferowane płatne dodatki.

 2. Angry Penguin
  29 listopada, 2018 at 20:26

  Ale ma status „build failed” :/

 3. Angry Penguin
  29 listopada, 2018 at 20:27

  Szkoda, że w nowej wersji nie ma paczek .rpm, ani też binarek spakowanych w tar.gz. Jakoś 1.5.3 czy 2 była dostępna także w rpm-ach.

 4. pavbaranov
  30 listopada, 2018 at 0:32

  Prosto: alien (może się uda). Trudniej – spec dla rpm i zbudujesz sobie paczkę.

 5. Angry Penguin
  30 listopada, 2018 at 18:51

  Z alien w zasadzie nie korzystam. Myślę, że lepiej wypakować .deb i zainstalować zależności. Co prawda wówczas pozbawiam się zarządzania pakietem z poziomu menadżera pakietów, ale mam większą szansę, że będzie działać bez problemu. Swoją drogą wczoraj zacząłem budować speca dla OpenMandriva, jak dobrze pójdzie to wrzucę do personal repository w ABF, a z czasem może i zaimportuje do oficjalnego repozytorium.

 6. pavbaranov
  30 listopada, 2018 at 22:01

  Większą szansę na zepsucie systemu 🙂 Alien – albo pójdzie, albo nie. Jak nie – odinstalujesz. Jak pójdzie – po problemie. Prowadzi za rączkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »