przystajnik

Pisać każdy może – Mark Text 0.12.25

Ciężko logicznie wytłumaczyć fenomen formatu markdown i edytorów poświęconych tej technice upiększania tekstu. To trochę jak posługiwanie się terminalem w epoce „klikalnych” interfejsów. Przecież do formatowania tekstu powinny służyć ładne przyciski na pasku narzędziowym, nieprawdaż? A tymczasem takie edytory jak Mark Text skutecznie zachęcają użytkowników do zapoznania się z podstawowymi znacznikami wspomnianego formatu, by nasze zapiski nie wyglądały już tak nudnie jak do tej pory.

Mark Text 0.12.25

Jak zapewne wszyscy wiedzą (lub już naprędce doczytali), markdown to zestaw znaczników pozwalających na szybkie upiększenie naszego tekstu. Wystarczy tylko poświęcić kilka chwil na zapoznanie się ze składnią. Po tej chwili takie efekty jak pogrubienie lub pochylenie tekstu, nagłówki i inne będziemy wprowadzać bez odrywania rąk od klawiatury. W bogactwie opcji jakie oferuje ta składnia znajdziemy też szybki sposób na wypunktowanie, cytaty a nawet wstawianie tabel czy też fragmentów kodu źródłowego. Mark Text ze wszystkim tym radzi sobie śpiewająco. Jego główne atuty to podgląd w czasie rzeczywistym, wsparcie dla rozszerzeń składnie opisanych przez CommonMark Spec oraz GitHub Flavored Markdown Spec. Do tego program oferuje bogaty i kompletny repertuar skrótów klawiszowych, eksport do formatu PDF oraz HTML a także obsługę tematów graficznych (jasny i ciemny w pakiecie).

Jeżeli to nadal kogoś nie przekonuje, to co powiecie na oddzielny tryby ułatwiający skupienie się na opisywanym fragmencie? A może pisaniu bez generowania podglądu (kod źródłowy markdown)? Czy może tryb typewriter? Bo podpowiedzi składni zdążyliśmy się już przyzwyczaić (po znaczniku strzałka do dołu rozwija listę). Podobnie jak do wstawiania plików graficznych do tekstu.

Program zdecydowanie wyróżnia się swoją charakterem. Jest z natury minimalistyczny, lecz wystarczy parę kliknięć (ctrl + j) by przeistoczył się w wyższą formę. Do tego przetestujemy go w okamgnieniu. Wystarczy pobrać paczkę AppImage lub Snap ze strony projektu. 

Post navigation

Translate »