Nie ma PhotoFiltre LX, jest PhotoFlare 1.5.5.1

Jakkolwiek by ta wiadomość nie była spóźniona, to jednak gwoli poprawności historycznej pewien fakt należy odnotować: w czerwcu 2017 roku projekt PhotoFiltre LX został przemianowany na PhotoFlare. Ten news sprzed roku musiał odczekać na swoją chwilę z prozaicznej przyczyny. Postępy prac i przeróbek tego edytora graficznego truchtał nieśpiesznie swoimi ścieżkami. Aż uzbierało się tych kroków na wersję PhotoFlare 1.5.5.1.

PhotoFlare 1.5.5.1
PhotoFlare to poręczny i podręczny edytor graficzny do przeprowadzania szybkich manipulacji na obrazie. Definicja ta obejmuje jednookienkowy interfejs, podstawowe opcje na pasku narzędziowym i obsługę najpopularniejszych formatów jpeg, png, tiff (ale też i mng, bmp, gif, tga, wbmp, ico). W zestawie narzędzi jakie oferuje edytor znajdziemy takie żelazne pozycje jak wyostrzanie, wzmacnianie (kontrast lokalny), regulację poziomów, jasności, nasycenia, zmiękczanie, rozmywanie, gradienty, odszumianie. Stosowne ikony odpowiadają za konwersję kadru do czerni i bieli, sepii lub stylizacji na starą fotografię. Filtrów jest oczywiście więcej, wystarczy zajrzeć w menu Filtr, ale również Adjust czy Image. Program umożliwia również wygodną i masową konwersję większej ilości obrazów. Kolejka wsadowa może zaaplikować na obrazy takie efekty jak wymiarowanie, poprawki kontrastu, jasności, nasycenia lub gammy, dowolną listę innych filtrów i ewentualny obrót kadru.

Spostrzegawczy zauważą również menu po prawej stronie, gdzie zgromadzono narzędzia do bezpośredniej ingerencji w obraz. Mamy zatem pędzle, łatkę, rozmywanie, zaznaczanie obszarów według koloru lub jasności, itp. Na potrzeby szybkiego retuszu jak znalazł.

Warto przy tym wszystkim pamiętać, że edytor wykorzystuje biblioteki libgraphicsmagick++ z aktywowaną precyzją obróbki 16bitów na kanał. Nie uświadczymy zatem mankamentów które pojawiają się na obrazie przy typowych ośmiobitowych przeliczeniach. Czy to wystarczy, aby projekt zdobył należną mu popularność? Przed autorem z pewnością jest jeszcze kilka przeszkód do pokonania na tej drodze do sławy. Przede wszystkim wydajność filtrów dla obrazów o wysokiej rozdzielczości (od 3000px wzwyż), unormowanie zachowań narzędzi zaznaczania, rozważania nad efektem regulacji Gamma. Niemniej, intuicyjność interfejsu już teraz wielu użytkownikom może ułatwić proste i szybkie poprawki na zdjęciach.

PhotoFlare można pobrać ze strony projektu w kilku wariantach. Użytkownicy Ubuntu i Minta znajdą stosowną paczkę w PPA Highly Explosive. Niestety, z racji wykorzystywanych wersji bibliotek, program dostępny jest tylko dla Ubuntu 18.04 (Minta 19.x):

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install photoflare

Dla Ubuntu 16.04 jest dostępna starsza wersja 1.5.

Użytkownicy Arch Linuksa, Manjaro i pochodnych sięgają do zasobów repozytorium AUR:

yaourt -S photoflare 

1 Response

  1. A to ciekawe.U mnie zainstalował sie i działa na Mint 18.3 XFCE.
    Świetny program

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.