przystajnik

Tymczasem z tyłu sceny – LiVES 2.10.0

Jak to dobrze, że nie wszystkie programy wyglądają tak samo, prawda? To pozwala docenić nam innowacyjność i niekiedy spojrzeć na niektóre zadania z innej perspektywy. Takie emocje gwarantuje nam choćby tytułowy edytor wideo LiVES 2.10.0.

LiVES 2.10.0

Ten program jak na standardy edytorów wideo zapewnia nam nieco odmienne podejście do edycji klipów. Wynika to z faktu, że główny nacisk w tym projekcie położono na efekty wideo w czasie rzeczywistym i szeroko rozumiane miksowanie na żywo (VJ). LiVES posiada dwa okna robocze – edycja klipu oraz okno ze ścieżkami audio/wideo. Zobaczymy tutaj takie standardy jak oś czasu, efekty, przejścia, podgląd i inne funkcje pozwalające zapanować na obrazem i dźwiękiem. Możliwości całości zwiększa całkiem spora lista wtyczek i rozszerzeń.

W 2.10.0 poprawiono kilka odkrytych błędów, w tym ten związany z pobieraniem klipów z serwisu Youtube. Poprawiono kod programu odpowiedzialny za generowanie wykresu audio, ulepszono obsługę MIDI, umożliwiono dummy MIDI output, dodano efekty dla ścieżek MIDI. Pochylono się również nad problemem współpracy z PulseAudio, co zaowocowało lepszą synchronizacją audio/wideo. Źródła programu przeszły gruntowną renowację, a już na pewno uporządkowane kwestie związane z przyciskami i checkboksami. Spostrzegawczy użytkownicy dopatrzą się też zmian w GUI programu. Niemniej, w tej kwestii warto wypróbować nasz systemowy temat graficzny – może się on okazać znacznie bardziej czytelny (Ustawienia -> Temat graficzny -> Brak).

Aby przetestować program użytkownicy Ubuntu 18.04 i Minta 19.xx powinni:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntuhandbook1/lives
sudo apt-get update
sudo apt-get install lives

Program występuje też w repozytorium pomocniczym AUR dla Arch Linuksa i Manjaro:

yaourt -S lives 

Post navigation

Translate »