przystajnik

Kolekcjoner zdjęć Shotwell 0.30

Doczekaliśmy się nowej wersji sympatycznego menedżer zdjęć Shotwell 0.30. Ta sympatia nie wynika z jakichś sentymentów, lecz z faktu, że program coraz sprawniej radzi sobie z kolekcją naszych kadrów.

Shotwell 0.30

W przypadku Shotwell numeracje wersji mogą być nieco mylące. Równolegle funkcjonuje bowiem wersja stabilna (numery parzyste) i testowa (nieparzyste). Jak można słusznie domniemać, utartym schematem jest przenoszenie przetestowanych rozwiązań z wersji nieparzystej do parzystej. Taką właśnie drogę przebyły przez ostatnie miesiące poprawki składające się na formę Shotwell 0.30.

Jeżeli prześledzić changelog od ostatniej stabilnej wersji 0.28.2, to zauważymy, że przybyło nam kilka atrakcji. Łatwiej połapiemy się w kadrach dzięki dodatkowemu grupowaniu ich według dat importu. Uatrakcyjniono interfejs za pomocą jasnego / ciemnego tematu oraz symbolicznych ikon. Na lewym panelu pojawiły się rozszerzone informacje o pliku. Ulepszeniu uległo okno dialogowe służące kontroli nad trybem prezentacji. Program nie pożera już całej pamięci wespół z wyświetlaczami HiDPI. Poczyniono też poprawki w obsłudze aparatów podłączonych w trybie MTP/PTP (import zdjęć). Również katalogowanie plików RAW trwa już nieco krócej niż wieczność. Wyjaśniono wiele niuansów związanych z logowaniem do wielu serwisów i publikowaniem tam zdjęć. Niestety, usunięto obsługę Facebooka z racji jego betonowania się przed kontaktami z zewnątrz.

Dla wielu użytkowników gwoździem programu może być wykrywanie twarzy na kadrach. Niemniej, domyślnie jest to funkcjonalność wyłączona – należy ją aktywować podczas kompilacji. A jeżeli jesteśmy już przy kompilacji, to od strony technicznej poprawiono wiele błędów i oczyszczono źródła menedżera ze starych lub nieużywanych funkcji.

Aby przetestować program w najnowszej odsłonie, musimy dodać stosowne repozytorium (dla Ubuntu 16.04/18.04, Mint 18.xx/19/xx i pochodnych):

sudo add-apt-repository ppa:yg-jensge/shotwell
sudo apt-get update
sudo apt-get install shotwell

W lepszej sytuacji są użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro. W ich przypadku program znajdziemy w głównym repozytorium.

sudo pacman -Syu shotwell
 

Post navigation

Translate »