Terminal pogryzł człowieka: statcode

Każdy wie, wynikiem czego jest pojawienie się liczby 404 w oknie przeglądarki. Niektórzy nawet będą wiedzieli, o co chodzi gdy przeglądarka wyświetli mam 401, 500 a być może nawet i 403. Jednak pogódźmy się z tym – człowiek jest tylko człowiekiem, a kodów odpowiedzi HTTP kilkadziesiąt. Przeciętny użytkownik zobaczy ich zaledwie kilka, ale jeśli ktoś zawodowo musi polegać na tym, co na nasze zapytanie odpowiada serwer WWW, to… Ale już się tych kodów wyuczył, albo ma pod ręką statcode.

Statcode
Zaletą tego niewielkiego programu jest łatwość jego instalacji, użytkowania oraz czytelność. Wszystko co musimy podać to interesujący nas numer kodu, a program w krótkiej i zwięzłej formie odpowie na nasze pytanie. Nie są to też typowe opisy przeklejone z Wikipedii. Niektóre zawierają rozwinięcia, wyjaśnienia i inne pomocne sugestie. Statcode rozwinie nam zarówno kody informujące 1xx, wszystkie odmiany sukcesu 2xx, opisy przekierowań 3xx, kody błędów klienta 4xx oraz wpadki serwerów 5xx.

Chociaż projekt nie występuje w standardowych repozytoriach, wystarczy z użyciem narzędzia pip zainstalować go sobie w systemie. W zależności od dystrybucji używamy albo bezpośrednio pip lub dokładniej określamy, że chodzi nam o projekt Pythona 3.xx, pip3:

pip3 install statcode

Następnie w przypadku frapującego nas kodu, wystarczy:

statcode 418

Mała rzecz a cieszy. I to nie tylko zwykłych przeglądaczy internetu. Bywa pomocna gdy trzeba na szybko ustalić, co np. otrzymuje nasz program po odpytaniu serwera. Można nawet pokusić się o termin „niezbędnik programisty”.
 

6 komentarzy

  1. Dlaczego yaourt (pomijając sensowność używania go) uważasz za porzucony?

  2. Tak się powszechnie uważa. Głownie dlatego, że jest tak napisane na wiki archa. Poza tym yaourt ma problemy architektoniczne — jest ułomny pod wieloma względami i do tego mało bezpieczny.

  3. Chodzi Ci o tę stronę: https://wiki.archlinux.org/index.php/AUR_helpers i wpis rozdział “Discontinued or problematic”? O ile pamiętam, to yaourt w tej tabelce figuruje od dość dawna (początku), ale nie dlatego, że jest porzucony, ale dlatego, że stosowanie go jest oceniane jako problematyczne. Sam yaourt nie wygląda na porzucony: https://github.com/archlinuxfr/yaourt/commits/master (ostatni commit z marca br) – raczej na w miarę skończony, który wymaga jedynie dostosowywania do nowych wersji (obojętnie czego), co jednakże, gdy wymagane jest wprowadzane. Także package-query, na którym się opiera wykazuje ruch na githubie: https://github.com/archlinuxfr/package-query/commits/master
    Po prostu zdziwiłem się, bo nigdzie nie znalazłem informacji, by yaourt/package-query miał zostać porzucony. Jeśli chodzi o problematyczność jego używania, to jak najbardziej zgoda. Sam też twierdzę, że jeśli już używać aur-helperów, to są od niego lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.