Do tego można przywyknąć – GIMP 2.10.4

Krucjata w sprawie przywrócenia dobrego imienia edytorowi GIMP trwa nadal. Nie dość, że ekipa odpowiedzialna za ten projekt dotrzymała słowa i zwiększyła częstotliwość wydań, to w teoretycznie wydaniach poprawkowych znajdziemy zawsze jakąś ciekawostkę. Ot choćby wyrównywanie horyzontu w GIMP GIMP 2.10.4.

Prostowanie horyzontu i miarka w jednym
Upływ czasu nie rozpieszczał użytkowników jak i samego GIMPa. Rozwijany od lat 90 ubiegłego wieku edytor z czasem uwikłał się w złożone niuanse zależności i niepospolitą strukturę kodu. To przełożyło się na wydajność, niemożność szybkiej implementacji nowoczesnych rozwiązań (jak choćby osławiona 16bitowa precyzja obróbki). To i inne uwarunkowania sprawiły, że dopiero po dekadzie program odżył z przepisaną niemal od podstaw niewyobrażalną ilością funkcji i bibliotek. Jednak wraz z przełomowym GIMPem 2.10 twórcy postanowili przyśpieszyć. Zarówno wprowadzanie wartościowego kodu, implementację nowych funkcji jak i zwiększyć też tempo samych wydań. GIMP 2.10.4 jest namacalnym dowodem, że nie były to słowa rzucone na wiatr.

Prostowanie horyzontu i pomiary

Do narzędzia dokonywania pomiarów i kątów dodano nową funkcjonalność – mianowicie przycisk Wyprostuj. Zgodnie z naszym zaznaczeniem obraz zostanie obrócony o zadany kąt. Eliminuje to konieczność zapamiętywania wartości obrotu i podawania jej w innym miejscu.

Asynchroniczne wczytywanie fontów

Dotychczasowe wczytywanie wszystkich fontów podczas startu programu zostało zastąpione oddzielnym, równoległym procesem. Dzięki temu GIMP uruchamia się o wiele szybciej a przycięcie zauważymy jedynie podczas próby natychmiastowego użycia narzędzia Tekst (kiedy proces nie skończy wczytywać wszystkich fontów).

Oznaczanie fontów

Michael Natterer zaprezentował zmianę, która pozwala użytkownikowi nadawać fontom różne tagi i tym samym zgrabnie je pogrupować.

Statystyki

Panel statystyk

Do panelu statystyk dodano nowe dokowalne okna dialogowe, które pozwalają sprawniej rozeznać się w zasobach jak też wykryć ew. problemy z programem. Nowa grupa wykresów opisujących zużycie pamięci podaje aktualne zapotrzebowania na RAM, dostępną ilość fizycznej pamięci oraz całkowitą ilość pamięci RAM w naszym komputerze. Obok zauważymy objętość zajmowaną przez pamięć podręczną programu.

Obsługa PSD

Z wersji na wersję obsługa zamkniętego formatu PSD staje się coraz bardziej kompletna. Chociaż nadal nie zaimplementowano efektów warstw, to jest pewne wyjście dla osób które chcą wczytać do programu plik z Photoshop tak, by wyglądał jak we wspomnianym edytorze. Należy użyć opcji Maximize Compatibility podczas zapisywania pliku PSD.

GEGL i babl

Dwie biblioteki stanowiące o nowej jakości GIMPa też doczekały się poprawek. Dalszemu rozwinięciu uległy mechanizmy odpowiedzialne za Recursive Transform operation, Selective Hue-Saturation, Pixelize, Unsharp Mask. W babl skupiono się nad bardziej precyzyjną obsługą palety barw, definicjach, itp.

Co dalej? Dalej czekamy na przepisanie interfejsu GIMPa do standardu GTK+3.

Wobec takiej dynamiki zmian i wydań GIMPa, większość repozytoriów publikuje wersje programu z lekkim opóźnieniem. Najszybciej zainstalują go użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro:

sudo pacman -Syu gimp

Użytkownicy Ubuntu 17.10/18.04, Minta 19.xx za jakiś czas znajdą program w repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp
 

0

6 komentarzy

  1. Łagodne określenie na burdel w kodzie. Widocznie zajęło deweloperem kilka lat posprzątanie kodu i poprawianie błędów.

  2. Co z Ubuntu 16.04, dorwę gdzieś repo z tą wersją? (albo snapa czy coś)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.