Dobre projekty są wieczne – Panini 0.72.0

Wszyscy chcielibyśmy aby nasze ulubione programy były używalne po wsze czasy. Jednak rzeczywistość ma swoje ponure poglądy na tę kwestię. Projekty przestają być aktualizowane lub rozwijane, podczas gdy wszystko inne idzie naprzód. Nowe wersji bibliotek, środowisk, sterowników, itp. Dlatego z rozrzewnieniem wspominamy programy, które kiedyś wiernie nam służyły a obecnie nie potrafią się odnaleźć w tym całym bałaganie. Szczególnie jeśli nie są rozwijane. Tak jak na ten przykład Panini. I jest nam przykro do czasu, gdy odnajdujemy repozytoria w których ktoś dostosował program do obecnych standardów.

Panini 0.72.0 nadal w grze
Panini nie jest programem który jest niezbędny każdemu z nas. Docenią go twórcy panoram, chcący łatwo i szybko podejrzeć w odpowiedniej perspektywie swoje osiągnięcia. Panini oferuje im w tym celu mnogość algorytmów przekształcających ujęcia w formułę atrakcyjną dla naszych oczu. Od panoram liniowych, sferycznych, przez fisheye oraz inne. Dla każdego z typów możemy wyregulować położenie „widza”, przesunięcie, oddalenie i pozostałe parametry wpływające na całość obrazu. Widok z danego punktu widzenia możemy również zapisać w formacie jpeg, png lub tif.

Program był i jest na tyle pomocny, że postanowiono wskrzesić go w obecnych realiach. Doczekał się portu do wersji Qt5 i innych usprawnień, które umożliwiają jego kompilację na współczesnych dystrybucjach. Warto przy tym podkreślić, że do swojego działania Panini wymaga raczej aktualnych sterowników do karty graficznej, a przynajmniej takich wspierających OpenGL i sprzętową akcelerację 3d.

Użytkownicy Ubuntu 16.04/17.04/17.10 oraz Minta 18.xx znajdą program w PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install panini

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.