RawTherapee 5.3

Czy może być lepsze rozpoczęcie miesiąca niż nowe wydanie ulubionego programu? I chociaż można się spierać co skrywa termin „ulubiony programy”, to dla fotografów sprawa jest prosta. Nowe RawTherapee 5.3 to powód do niemałej celebracji. Po pierwsze z racji kolejnego wydania potwierdzającego regularną kondycję rozwoju edytora, po drugie z okazji debiutu w programie wykorzystania bibliotek Lensfun a po trzecie… A zresztą zobaczcie sami.

RawTherapee 5.3
Chociaż o odznakę najlepszego edytora RAW pod Linuksem bije się kilka programów, to każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy i stąd nie można ich wszystkich wrzucić do jednego worka. Przykładem na powyższe jest RawTherapee, którego twórcy postawili na bezkompromisową jakość generowanych wyników oraz precyzyjne algorytmy obróbki. Powtarzany (krzywdzący) komunał brzmi, że to program od matematyków dla matematyków. Coś w tym jest i chociaż podczas pierwszego kontaktu z programem poczujemy się jak na sali wykładowej gdzie szalony wykładowca porozwieszał setki wykresów i tablic matematycznych z parametrami, to po krótkiej praktyce docenimy rozmach tego programu. Chwile zwątpienie mogą wprowadzać przeróżne algorytmy z których zwykłemu użytkownikowi (fotografowi) mogą kojarzyć się jedynie Ekspozycja czy Krzywe LAB. Ale krótkiej chwili machania suwakami docenimy potęgę Tone Mapping, Retinex, CIE Color czy Wavelet Levels. Dodajmy do tego, że RawTherapee na przekór skomplikowanym obliczeniom jest niesamowicie szybki, generuje miniatury od ręki, obsługuję kolejkę wsadową i jedynego czego nam tu braknie to obsługa kolekcji zdjęć.

Ale wracając do tytułowego RawTherapee 5.3. Z pewnością głównym gwoździem tej wersji jest wykorzystanie (w końcu) bibliotek Lensfun, które w oczywisty sposób poprawią i skorygują geometrię oraz inne parametry obrazu z naszych obiektywów. A i to nie wszystko:

  • CIECAM02 z kontrolą nad sceną i parametrami podglądu,
  • CIECAM02 z opcją Average Surround uwzględniającą jakość wyświetlacza,
  • podręczne przyciski do zmiany koloru tła,
  • ręczne zapisywanie statusu narzędzi,
  • wsparcie dla Lensfun,
  • profile kolorystyczne ACES, DCI-P3 Theater oraz DCI-P3 D65,
  • liczne optymalizacje i poprawki.

Nic dodać nic ująć. Kolejny solidna porcja poprawek i rzeczowych udoskonaleń. Jak już wspomniałem, program żywiołowo reaguje na nasze manipulacje parametrami filtrów o ile oczywiście posiadamy w miarę współczesny sprzęt. Stopień rozbudowania wielu zawartych w nim narzędzi to zabawa na długie jesienne wieczory. Ilość parametrów którymi możemy kształtować nasze kadry onieśmiela, ale w efekcie łatwo wypracować swój własny styl obróbki (jak również zapisać taki profil na przyszłość i dla potomnych).

Użytkownicy Ubuntu 16.04, 17.04, 17.10 i Minta 18.xx znajdą program w PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install rawtherapee

Uwaga – może być konieczne wcześniejsze usunięcie paczki rawtherapee-unstable (wersji deweloperskiej z tego samego repozytorium).

Dla Arch Linuksa i Manjaro program pojawi się w głównym repozytorium już wkrótce.

sudo pacman -Suy rawtherapee
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.