Selene 17.7 i media

Liczba konwerterów multimedialnych jest zbliżona do liczby formatów i kontenerów dla takich treści. Nic zatem dziwnego, że czasem łatwo się pogubić z jakiego formatu chcemy coś przerobić i do jakiej formy. Ale bez obaw, od czego mamy sprytne programy. Takie jak choćby Selene 17.7.

Selene 17.7
Selene to zgrabny (zgrabna?) konwerter multimedialny. Nie dość, że jego interfejs jest na wskroś przyjazny użytkownikowi, to liczba opcji i stopień automatyki powoduje, że programu używa się jak wygodnych kapci. Jednak główną zaletą tego programu pozostaje liczba obsługiwanych formatów – OGG, OGV, MKV, MP4, WEBM, OPUS ,AAC, FLAC, MP3, WAV i kto wie, co jeszcze. Na tym nie koniec, bowiem nowa wersja 17.7 oferuje następujące nowości:

  • dodano wsparcie dla kodeka OPUS zaszytego w WEBM, i kontenerów MKV oraz OGG,
  • obsługa tagów audio w przypadku Fraunhoffer AAC,
  • podgląd lub odsłuch pliku za pomocą VLC w miejsce wbudowanego odtwarzacza,
  • MediaPlayer: wyśrodkowanie i wyświetlanie informacji o pliku na belce okna,
  • poprawione instalatory

Można by napisać – nie za dużo tych zmian. Ale obsługa nowych kodeków i tagów to jednak nie byle co.

Aby przetestować program, użytkownicy Ubuntu 16.04, 17.04, Minta 18.xx i pochodnych mogą skorzystać z PPA:

sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install selene

Warto również pamiętać o doinstalowaniu (jeżeli nie mamy) odtwarzacza VLC. Chyba, że standardowy odtwarzacz mplayer komuś nie przeszkadza.

Niestety, w przypadku Arch Linuksa i Manjaro paczki w AUR są haniebnie niskiej wersji (lub próbują się budować pobierając źródła z nieistniejącego miejsca). 

0