Screenlets 0.1.7 jak za dawych lat

Ręka w górę, kto tęskni za odpustową estetyką pulpitów ubiegłej dekady? Mało tego, biurkowe „upiększacze” cieszyły się powodzeniem nawet po 2010 roku, nie mówiąc o tym, że jeszcze dzisiaj biurkowe aplety są stawiane za wzór nowoczesności. Na kanwie tego sentymentalizmu aktualizacji doczekał się program Screenlets. Co to jest? Cóż, to wszystko czym możemy upstrzyć ziejący nicością tapety pulpit na naszym monitorze.

Screenlets w odpustowym nieładzie
Uwierzycie, że poprzednie wydanie Screenlets 0.1.6 datuje się na rok 2012? Jednak do czasów współczesnych przetrwały osoby którym podoba się koncepcja łatwego umieszczania na pulpicie elementów dostarczających przeróżnych informacji. Stąd też aktualizacja Screenlets 0.1.7, która wnosi w zasadzie jedynie zgodność z aktualnymi pulpitami. Oprócz tego, po takim okresie czasu wymagane były czystki w obrębie zależności.

  Zmiany

 • usunięcie nieistniejących zależności,
 • zaktualizowanie zależności,
 • sprawdzanie zależności przed uruchmieniem wtyczki a nie po uruchomieniu,
 • poprawki w adresie dla wtyczki pogodowej,
 • zmiana python-gtkmozembed na python-webkit,
 • niektóre screenlety odmawiają współpracy (EMHI, evolutionContacts, funnyordie, mainmenu, places(?).
 • Jak widać, zmiany są raczej kosmetyczne i uwzględniające obecne standardy. Pomimo tego Screenlets potrafi dostarczy dobrą zabawę niemal w każdym środowisku graficznym. O ile interesują nas informacje o procesorze, pamięci, dacie, godzinie i wiele wiele innych mniej lub bardziej istotnych danych (30 – 60 apletów?). Niemniej trzeba mieć na uwadze leciwość projektu i jego współpracę z tym, co obowiązuje obecnie. Czasem aplety „gubią” się na pulpicie, tracimy nad nimi kontrolę (pomocne jest uruchomienie drugiej instancji i zamknięcie wszystkich), nie pojawiają się przyciski ustawień lub ustawienia nie odnoszą rezultatu na wyświetlanym aplecie. Jednak są to niuanse i wszyscy miłośnicy łamigłówek oraz kolorowego pulpitu powinni być zadowoleni.

  Program w odnowionej wersji zainstalujemy w Ubuntu 16.04/17.04, Mincie 18.04 i pochodnych w następujący sposób:

  sudo add-apt-repository ppa:screenlets/ppa
  sudo apt-get update
  sudo apt-get install screenlets screenlets-pack-all

  W przypadku Arch Linuksa i Manjaro (oraz pochodnych) wystarczy:

  sudo pacman -Suy screenlets
  sudo pacman -Suy screenlets-pack-basic

   

  0