Cudze chwalicie, swego nie znacie – Tuxedo Xubuntu

Podczas gdy niedawno rozpływaliśmy się w zachwytach nad integracją nowego systemu Pop!_OS i sprzętu od System76, tuż obok za miedzą u naszych sąsiadów kwitnie nie zgorszy proceder. Znany producent sprzętu Tuxedo Computers ma bowiem w swojej ofercie nie tylko wyśmienite komputery w wyśmienitej konfiguracji, ale również z szeroką paletą systemów. W tym (a nawet przede wszystkim) z ich autorską modyfikacją dystrybucji Xubuntu. Rzecz nosi dumne miano Tuxedo Xubuntu i nie stanowi odrębnej dystrybucji, a jest jedynie odpowiednio zmodyfikowaną i zoptymalizowaną wariacją wspomnianego systemu. Co więcej, co jest prostsze – kupić komputer w Unii Europejskiej, czy zza Wielkiej Wody? Bądźmy zatem euro-patriotami.

Tuxedo Xubuntu
Chociaż na początku prasa zachłysnęła się wiwatami i owacjami nad nową dystrybucją w i tak ogromnej już rodzinie linuksowej, to panowie z Tuxedo spokojnie i rzeczowo ostudzili nader aktywny entuzjazm. Tuxedo Xubuntu to kompilacja wszystkiego, co najlepsze dla konstrukcji wspomnianego producenta. Jest więc to system zgodny z Ubuntu, bez autorskich ingerencji, a jedynie ze zoptymalizowanym wyglądem, usprawnioną obsługą urządzeń i podkreślonym znakiem towarowym Tuxedo (logo, itp.). O co zatem tyle hałasu? W wyborze niepozornego Xfce pozostającego na skraju głównego nurtu i cierpiącego z powodu niewielkiej ilości deweloperów (chociaż wykonujących tytaniczną pracę) pomogła jeszcze jedna rzecz. Okrutna, ale rzeczowa analiza zużycia zasobów przez najpopularniejsze na naszej scenie środowiska:
Jedno Tuxedo Inifinity Book Pro 13 poproszę

  • Ubuntu 16.04 KDE: 707 MB
  • Ubuntu 16.04 Cinnamon: 650 MB
  • Ubuntu 16.04 Unity: 612 MB
  • Elementary OS 0.4 (Ubuntu 4.16 basis): 505 MB
  • Ubuntu 16.04 Mate: 307 MB
  • TUXEDO Xubuntu 16.04 (Xfce): 304 MB

Zapewne nigdy się nie dowiemy, dlaczego Xfce a nie MATE chociaż różnica pomiędzy nimi jest niemal pomijalna. Tuxedo postawiło na Xubuntu i to właśnie ta dystrybucja w autorskiej oprawie jest (lub może być) instalowana na ich konstrukcjach.

Co do oferty Tuxedo to serce rośnie. Nie są to pojedyncze egzemplarze mitycznych laptopów, a całej regularna i aktualna oferta. Znajdziemy tam niemal wszystko, począwszy od laptopów, notebooków, tradycyjnych desktopów i tak dalej.

Jedno jest pewne – Inifinity Book Pro 13 z chęcią bym przygarnął.

0