przystajnik

GIMP 2.8.22 i nic straconego

Po wydanej w lutym wersji GIMP 2.8.20 deweloperzy postanowili iść za ciosem i kilka dni temu światła serwerów ujrzał GIMP 2.8.22. Jak się można domyślać, jest to kolejne wydanie naprawcze dla serii 2.8.xx, po której ma nastąpić przełom i nowa jakość zaklęta w numer 2.10. Niemniej, zanim to nastąpi pozostaje się nam cieszyć z kolejnych poprawionych błędów i drobnych niuansów.

GIMP jaki jest każdy widzi. Więcej zapewne widzą te osoby, które próbują z tym programem aktywnie pracować. I o ile ktoś musiał przesiąść się na wersję deweloperską 2.9.x z racji np. obsługiwanej tam większej precyzji obliczeń, o tyle w zasadzie całej reszcie społeczności 2.8.xx wystarcza z nawiązką. To właśnie do tych nieroszczeniowych użytkowników skierowany jest najnowszy GIMP 2.8.22. Poprawiono w nim kilka drobnych błędów, w tym jeden który czekał na swojego pogromcę przez niemal dekadę.

    Zmiany od wersji 2.8.20

  • poprawiono wydajność interfejsu w trybie jednego okna, szczególnie gdy w użyciu jest temat graficzny korzystających z pixmap,
  • po 10 latach wydano poprawkę dla CVE-2007-3126, błędu we wtyczce ICO który pozwalał na segfault edytora poprzez odpowiednio spreparowaną zawartość pliku ICO (InfoHeader zawierający Height równe 0),
  • import plików PSD nie generuje już niepoprawnej struktury warstw,
  • wtyczka generująca pliki PDF została uodporniona na obrazy o wysokiej rozdzielczości,
  • uniknięcie segfault dzięki wcześniejszemu wykrywaniu błędnej struktury plików PCX,
  • poprawki translacji.

Poprawioną wersję GIMP ujrzymy zapewne niebawem w większości repozytoriów. Należy pamiętać i rozróżniać wersję niestabilną, deweloperską (w repozytoriach występuje z numeracją 2.9.xx) i stabilną o której mowa powyżej. Jeżeli zamierzamy korzystać z wersji stabilnej, w przypadku Ubuntu 16.04 i Minta 18.xx konieczne będzie dodanie stosownego repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp

W Arch Linuksie i Manjaro odpowiednie paczki pojawią się lada moment. 

Post navigation

Translate »