Darktable 2.2.5 zamyka miesiąc
Tym razem menedżer oprogramowania był szybszy niż wieści rozchodzące się po internecie. Nim gdziekolwiek pojawiła się choćby wzmianka o nowym wydaniu edytora Darktable 2.2.5, paczka dla tej wersji zadomowiła się w repozytoriach PPA. To już piąte wydanie naprawcze dla serii 2.2.x.
Darktable zdobył uznanie i serca wielu fotografów już jakiś czas temu. Doskonale uzupełnia się z innym oprogramowanie do edycji zdjęć na Linuksie, chociaż wielu próbuje antagonizować tę zdrową konkurencję. Ale w tym programie zestaw jego możliwości broni się sam. Warstwy, maski o kilku obliczach, edycja lokalna, obsługa profili kolorów, obróbka wsadowa, wygodne tworzenie i aplikowanie profili i tak dalej. To nie jest nawet początek peanów na cześć Darktable. Ale kto miał okazję pracować z tym programem doskonale już wie, co dla niego jest najistotniejsze. Osoby które pierwszy raz słyszą o tym edytorze powinny przetestować go jak najprędzej.
W 2.2.5 nowinkami są:
Nowości:
- usunięto błąd podczas niemożności dołączenia do eksportowanego zdjęcia danych EXIF z oryginału (błędy w odczycie z oryginału),
- obsługa [[XYZ]] jako proofing profile,
- usuwanie pola DerivedFrom z XMP przed jego nadpisaniem,
- bauhaus: poprawiona precyzja
Poprawki:
- problemy z kompilacją z GCC7,
- cmstest: usunięto usterkę spowodowaną przez brak XRandR,
- poprawki w Luba
- RawSpeed: TiffIFD: drobne poprawki
- naprawiono problemy z alokacją zasobów,
Wsparcie:
- Canon EOS 77D
- Canon EOS 9000D
- Nikon D500 (14bit-uncompressed, 12bit-uncompressed)
- Nikon D5600 (12bit-compressed, 12bit-uncompressed, 14bit-compressed, 14bit-uncompressed)
- Panasonic DC-FZ82 (4:3)
- Panasonic DMC-FZ80 (4:3)
- Panasonic DMC-FZ85 (4:3)
- Panasonic DC-GH5 (4:3)
Balans Bieli:
- Pentax K-3 II
Profile szum:
- Nikon D500
- Panasonic DMC-FZ300
- Panasonic DMC-LX100
- Pentax K-70
- Sony ILCE-5000
Oczywiście pamiętajmy, że to nadal jest tylko (a może aż) piąte wydanie naprawcze dla serii 2.2.x. Aby zainstalować ten edytor w Ubuntu 16.04/16.10/17.04, Mint 18.xx i pochodnych, należy skorzystać z repozytorium PPA:
sudo add-apt-repository ppa:pmjdebruijn/darktable-release
sudo apt-get update
sudo apt-get install darktable
Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro znajdą program w głównym repozytorium:
sudo pacman -Suy darktable
Można by było kiedyś opisać jaki wybrać język programowania do nauki pod Linuksem na rok 2017+. Powinien być nowoczesny i szybki, czy skryptowy. Ogólnie panuję opinią że na Linuksie dominuje C + Lua, Pythona i od biedy C++. W C# i Swift ciężko pisać pod Linux, nie ma dobrego IDE. Ewentualnie wybrać, Ruby, Scala, Kotlin. C++17 i PHP 7 pod Linux nadal na topie?
Ja mam propozycje dla autora. Publikuje wspaniały blog, który regularnie czytam. Ale jedna sprawa – czy nie można by było zrobić jakiś katalog repo z tych artykułów? Chodzi o to, że częśto zmieniam system, a korzystam ze swoich stałych programów, które dodaje z artykułów właśnie z tej strony. I po instalacji muszę kopać po artykułach w poszukiwaniu repo, które muszę dodać do systemu. Samo wrzucanie repo do konsoli to nie problem, control+c i w konsoli SHIFT+INS.
Do C# jest MonoDevelop.
W moim odczuciu na linuksie dominuje C++ oraz python, C w kwestiach stricte systemowych. Jeszcze całkiem popularny jest perl, ruby również.
I wszystko, co pójdzie na wirtualnej maszynie Javy.
Ba, można skorzystać z elektrona i pisać w JavaScript, który jest coraz bardziej tu popularny (wtyczki do gnome shell i KDE).