przystajnik

Xfce od dewiantów

Podczas rozmów na salonach przewija się od czasu do czasu nieśmiertelny temat „A co tam panie w Xfce”. Pytanie z natury retoryczne o zabarwieniu ironicznym oddaje nastrój w jakim tkwią użytkownicy tego środowiska graficznego. Bowiem od czasu wydania Xfce 4.12 w 2015 roku projekt jest w stanie permanentnego rozwoju bez jasno zadeklarowanych ram czasowych. Innymi słowy, nowa wersja będzie kiedy będzie. Dla wielu osób nie stanowi to większego problemu, jednak wobec obecnych standardów estetycznych można zazdrościć innym środowiskom w pełnej integracji się z GTK 3.0. Jednak „podrasowanie” czystego Xfce to nie jest jakieś karkołomne zajęcie…

Aby zbudować sobie efektowny pulpit w Xfce należy zaopatrzyć się w odpowiedni temat GTK, motyw okien dla Xfwm oraz ikony. Potem pozostaje zgrabnie poustawiać panel i elementy na nim oraz uruchomić jakiegoś docka (lub skonfigurować drugi panel aby zachowywał się w taki sposób). Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy musieli świecić oczami przed znajomymi którym nasz pulpit może wydać się siermiężny jak wzornictwo na linoleum z ubiegłego wieku. I tutaj z pomocą przychodzi strona deviantart.org gdzie odnajdziemy podpowiedzi jakie kroki możemy poczynić, aby unowocześnić nieco wygląd naszego środowiska graficznego.

Wspomniana strona oprócz bogatej kolekcji grafik, tematów graficznych i innych prac zawiera również dedykowane rozwiązania dla konkretnych środowisk graficznych. Nic dziwnego zatem, że znajdziemy tam także kilka intrygujących rozwiązań do wdrożenia na Xfce.

ArchedgeUI Tabbed Decoration

Eksperymentalny temat graficzny dla menadżera okien Xfwm4, zainspirowany interfejsem Alfheim Online. Jego instalacja polega na pobraniu archiwum i rozpakowania jego zawartości („ArchedgeUI” oraz „ArchedgeUI 32px”) do katalogu ~/.themes. Następnie uruchamiamy menadżer ustawień (xfwm4-settings) i upewniamy się, że układ przycisków okna jest następujący: title shade hide maximize close. Należy pamiętać, że to tylko temat dla menadżera okien – pozostałe elementy (ikony, temat GTK) należy wybrać i dopasować do powyższego samodzielnie.

Victory Icons

Ikony dopasowane do Xfce i mogące uzupełnić pozytywne doznania estetyczne. Aby je zainstalować należy pobrać je ze strony projektu na Githubie i rozpakować do katalogu ~/.icons. Kolejnym krokiem jest ich aktywowanie za pomocą menadżera ustawień.

Numix Vaganza GTK

Temat graficzny GTK (GTK2 i GTK3) skrojony pod realia Xfce. Dobitnie zaznaczy indywidualistyczny charakter tego środowiska. Uzupełniony o zgrabny dok i ikony pozwoli na wyjście poza nudny schemat estetyki ubiegłych lat. Instalacja to nic skomplikowanego – pobrane archiwum należy rozpakować do katalogu ~/.themes. Następnie uruchamiamy menadżer ustawień i wybieramy ten temat graficzny.

Powyższe stanowi jedynie przypomnienie o możliwościach konfiguracyjnych Xfce. Istnieje wiele innych i doskonałych tematów graficznych, które pozwolą rozwinąć skrzydła temu środowisku. Wystarczy zajrzeć choćby na gnome-look.org lub wspomniany deviantart.org. A Wy jak upiększacie swoje Xfce? 

Post navigation

10 comments for “Xfce od dewiantów

 1. zyga64
  12 kwietnia, 2017 at 10:18

  Debian 8/9. XFCE 4.12. Jeden panel na dole z launcherem / takbarem /trayem. Temat graficzny to ‚Ambiance & Radiance Colors’ (w przypadku Debiana 9 posiłkuję się dodatkowo podgraniem katalogu GTK-3.20 z ubuntowego ‚light-themes’). Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka. Dla aplikacji Qt4/5 dodatkowo para qtconfig-qt4/qt5ct i wszystko wygląda ładnie i spójnie. No i whiskermenu zamiast standardowego.

 2. zyga64
  12 kwietnia, 2017 at 10:20

  Zapomniałbym o zestawie ikon Faenza, które dopełniają całości.

 3. kryspin013
  12 kwietnia, 2017 at 13:10

  Tabbed decoration było by fajne gdyby dało się podzielić okna na karty tak jak w kde4

 4. etmoon
  12 kwietnia, 2017 at 18:27

  Gdyby nie Gnome to używałbym do teraz i pewnie skorzystał z tych rad 🙂

 5. Kluska
  12 kwietnia, 2017 at 21:00

  Używałem przez kilka miesięcy i wróciłem do Mate 🙂

 6. flamenco108
  13 kwietnia, 2017 at 8:50

  Niech robią, co im się podoba, byle:
  1. Dało się to wszystko łatwo wyłączyć (te różne graficzne bajery „współczesna estetyka” nie powinna być obowiązkowa)
  2. Środowisko pozostało lekkie i dostępne dla starszych komputerów. Więcej życzeń nie mam.

 7. pavbaranov
  13 kwietnia, 2017 at 9:54

  Chyba odwrotnie, bowiem by uzyskać tego typu rzeczy w XFCE4, to należy je doinstalować, „włączyć” i skonfigurować. Wersja „domyślna” tego nie ma, chyba, że jakaś dystrybucja coś takiego zrobi OTB.
  A na starsze komputery to są jeszcze mniej zasobożerne DE/WM 🙂
  Swoją drogą… a propos „lekkości” – ciekaw jestem, czy twórcy XFCE również zaobserwują to, co inni, którzy przeszli z Gtk+2 na 3, że przeportowane środowisko (LXDE, czy MATE) stało się nieco bardziej zasobożerne w stosunku do poprzedniej wersji, przy niezmienionej (w szczególności nie poszerzonej) funkcjonalności.

 8. Hawk
  30 kwietnia, 2017 at 6:03

  Ja mam zestaw ikon Ubu Studio http://i.imgur.com/lmCjm7v.png Wygląda to znośnie. Paski à la Mate ręcznie skonfigurowane.

 9. Hawk
  9 czerwca, 2017 at 10:54

  Co do dekoracji okien ostatni używam GNOM3bird Xfwm( opendesktop.org/p/1174516/ ) . Nie jest może jakiś wybitny, ale jak jakiś program korzysta z CSD to interfejs wygląda w miarę spójnie.

 10. AW
  20 listopada, 2018 at 21:12

  Niby wszystko fajnie ale dziwi mnie tekst „Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy musieli świecić oczami przed znajomymi którym nasz pulpit może wydać się siermiężny jak wzornictwo na linoleum z ubiegłego wieku” Jak dla mnie to XFCE jest taki jaki a być…prosty i szybki. Jak bym chciał mieć coś więcej to bym uzywał GNOME lub KDE. Przed kim mam niby świecić oczami? głupie to….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »