Xfce od dewiantów

Podczas rozmów na salonach przewija się od czasu do czasu nieśmiertelny temat „A co tam panie w Xfce”. Pytanie z natury retoryczne o zabarwieniu ironicznym oddaje nastrój w jakim tkwią użytkownicy tego środowiska graficznego. Bowiem od czasu wydania Xfce 4.12 w 2015 roku projekt jest w stanie permanentnego rozwoju bez jasno zadeklarowanych ram czasowych. Innymi słowy, nowa wersja będzie kiedy będzie. Dla wielu osób nie stanowi to większego problemu, jednak wobec obecnych standardów estetycznych można zazdrościć innym środowiskom w pełnej integracji się z GTK 3.0. Jednak „podrasowanie” czystego Xfce to nie jest jakieś karkołomne zajęcie…

Aby zbudować sobie efektowny pulpit w Xfce należy zaopatrzyć się w odpowiedni temat GTK, motyw okien dla Xfwm oraz ikony. Potem pozostaje zgrabnie poustawiać panel i elementy na nim oraz uruchomić jakiegoś docka (lub skonfigurować drugi panel aby zachowywał się w taki sposób). Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy musieli świecić oczami przed znajomymi którym nasz pulpit może wydać się siermiężny jak wzornictwo na linoleum z ubiegłego wieku. I tutaj z pomocą przychodzi strona deviantart.org gdzie odnajdziemy podpowiedzi jakie kroki możemy poczynić, aby unowocześnić nieco wygląd naszego środowiska graficznego.

Wspomniana strona oprócz bogatej kolekcji grafik, tematów graficznych i innych prac zawiera również dedykowane rozwiązania dla konkretnych środowisk graficznych. Nic dziwnego zatem, że znajdziemy tam także kilka intrygujących rozwiązań do wdrożenia na Xfce.

ArchedgeUI Tabbed Decoration

Eksperymentalny temat graficzny dla menadżera okien Xfwm4, zainspirowany interfejsem Alfheim Online. Jego instalacja polega na pobraniu archiwum i rozpakowania jego zawartości („ArchedgeUI” oraz „ArchedgeUI 32px”) do katalogu ~/.themes. Następnie uruchamiamy menadżer ustawień (xfwm4-settings) i upewniamy się, że układ przycisków okna jest następujący: title shade hide maximize close. Należy pamiętać, że to tylko temat dla menadżera okien – pozostałe elementy (ikony, temat GTK) należy wybrać i dopasować do powyższego samodzielnie.

Victory Icons

Ikony dopasowane do Xfce i mogące uzupełnić pozytywne doznania estetyczne. Aby je zainstalować należy pobrać je ze strony projektu na Githubie i rozpakować do katalogu ~/.icons. Kolejnym krokiem jest ich aktywowanie za pomocą menadżera ustawień.

Numix Vaganza GTK

Temat graficzny GTK (GTK2 i GTK3) skrojony pod realia Xfce. Dobitnie zaznaczy indywidualistyczny charakter tego środowiska. Uzupełniony o zgrabny dok i ikony pozwoli na wyjście poza nudny schemat estetyki ubiegłych lat. Instalacja to nic skomplikowanego – pobrane archiwum należy rozpakować do katalogu ~/.themes. Następnie uruchamiamy menadżer ustawień i wybieramy ten temat graficzny.

Powyższe stanowi jedynie przypomnienie o możliwościach konfiguracyjnych Xfce. Istnieje wiele innych i doskonałych tematów graficznych, które pozwolą rozwinąć skrzydła temu środowisku. Wystarczy zajrzeć choćby na gnome-look.org lub wspomniany deviantart.org. A Wy jak upiększacie swoje Xfce? 

0