Będzie jeszcze stabilniej – Kdenlive 17.04

Chyba każdy zgodzi się z tym, że na przykładzie edytorów wideo wyraźnie widać jaka kapryśna i wymagająca jest to dziedzina. Wydawałoby się, że użytkowanie komputera do takich celów powinno nieść ze sobą tylko i wyłącznie polepszenie komfortu pracy. I tak też jest, niemniej czasy się zmieniają, pliki wideo osiągnęły już niebotyczne rozdzielczości i objętości i… Po prostu program do takich celów musi być o wiele bardziej stabilny i przewidywalny niż za czasów 20 megowych filmików video z kamerek, aparatów czy smartfonów.

Kdenlive 17.04
Na 100 użytkowników zapytanych o stabilność edytora Kdenlive, 50 z nich będzie zadowolonych z tego programu, 50 zawiesi na nim wszelakie możliwe obelgi, a pozostała połowa pozostanie bez wyraźnego zdania. Tak, to nie błąd – wszak gdzie linuksowców dwóch tam trzy opinie. Ale nic nie zmieni faktu, że Kdenlive uchodzi za jeden z najstabilniejszych programów i do tego najlepiej wyposażony we funkcje i opcje. Wraz z najnowszym wydaniem Kdenlive 17.04 możemy nie tylko umocnić się w tej ocenie, ale i z optymizmem spojrzeć w przyszłości. Od początku roku trwają bowiem prace mające na celu przepisanie leciwych fragmentów programu, które po prostu nie przetrwały próby czasu. Trwają prace nad zmianą niemal 10 letnich wstawek, np. przepisanie osi czasu z QGraphicsView do bardziej nowoczesnej formy QML. Wszystko to może wpłynąć dodatnio na ogólny wizerunek i stabilność edytora. Ale tego dostąpimy dopiero w wydaniu 17.08, a obecnie…

… obecnie do rąk własny otrzymaliśmy Kdenlive 17.04, w którym będziemy mogli nacieszyć się przeprojektowanym oknem ustawień profilowych. To tam w błyskawiczny sposób określimy rozdzielczość wideo, ilość klatek na sekundę i inne parametry naszego projektu. Program po zakończeniu renderowania finalnego efektu poinformuje nas o tym fakcie gustownym powiadomieniem systemowym, z poziomu którego będziemy mogli otworzyć podgląd wspomnianego wideo. Pełną listę zmian i poprawionych błędów znajdziemy pod tym adresem.

Program w wersji dla Ubuntu 16.04/16.10/17.04, Minta 18.xx i pochodnych znajdziemy w repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:kdenlive/kdenlive-stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install kdenlive

Dla Arch Linuksa i Manjaro należy skorzystać z głównego repozytorium:

sudo pacman -Suy kdenlive
 

0