przystajnik

Ubuntu 17.04 z najnowszym GNOME 3.24

Proszę zaopatrzyć się w popcorn i usiąść sobie wygodnie. Takiej sytuacji nie widzieliśmy bowiem od lat. Nieoczekiwana koniunkcja efektów pracy Canonical i zespołu deweloperów GNOME zaowocuje bowiem tym, że z Ubuntu 17.04 otrzymamy do rąk własnych z najnowszym GNOME 3.24. Oględnie mówiąc rzecz jasna.

Ubuntu 17.04 Zesty Zapus planowo ma się pojawić w kwietniu 2017 roku. GNOME 3.24 według zapewnień twórców – w marcu 2017 roku. Jednak nikt optymistycznie nie łączył tych dat, dopóki nie okazało się, że nadchodzące wydanie testowe Ubuntu 17.04 Beta 2 zawierać będzie GNOME 3.24 Beta 1. Było to możliwe dzięki wdrożeniu klarownej polityki długoterminowego wsparcia dla GTK+.

Jednak uściślijmy – komponenty GNOME pozostaną pod maską systemu. Wizualnie nadal będziemy mieli do czyniania z Unity 7. Nie zobaczymy również oryginalnego Nautilusa, a odpowiednio połataną wersję 3.22. Również GNOME Software pozostanie w starszej wersji, jednak nadal będącej w przewadze nad wersjami z 16.04/16.10 – będzie obsługiwał np. paczki Flatpak i Snap. Miłośnicy czystego GNOME będą jednak mogli skorzystać z oficjalnej wersji Ubuntu GNOME 17.04.

Zbudowanie dystrybucji z GNOME 3.24 na pokładzie oznacza jednak, że będziemy mogli skorzystać z przeróżnych nowinek technicznych które trafią do tej wersji tego popularnego środowiska. Choćby zmiana barw emitowanych przez monitor w zależności od pory dnia. Popularna metoda polegająca na ograniczaniu pasma niebieskiego ma oszczędzić nam oczy wieczorami. W GNOME to udogodnienie pojawi się pod nazwą Night Light, a odpowiednie regulacje trafią do ustawienień wyświetlania.

Na tym jednak koniec ekscytacji. Należy pamiętać, że Ubuntu 17.04 to wydanie „przejściowe” z okresem wsparcia zaledwie 9 miesięcy. Czy nowe GNOME to wystarczający powód, aby opuszczać pielesze Ubuntu 16.04 LTS? Dla wielu osób zapewne nie.

Translate »