SafeEyes 1.1.2 – nie siedź za długo przed komputerem

Chociaż wszyscy jesteśmy tytanami pracy a siła naszej woli potrafi utrzymać nas przed monitorem nawet i 48 godzin, to… „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”. Przychodzi taki czas w życiu człowieka, że zaczyna dbać o swoje zdrowie. Ale jak pogodzić zdrowy tryb życia z niezdrowym tkwieniem przed komputerem? Na początek możemy zadbać o nasze oczy, bo po może nam w tym sam komputer wraz z programem SafeEyes.

Zaplanuj odpoczynek dla oczu
Koncepcja SafeEyes nie jest szczególnie wydumana. Ot, program zmusza nas do tego czego sami nie potrafimy zrobić – czyli wstać na krótką chwilę od komputera. Wszystko to w trosce o nasze oczy. Krótkie ale regularne przerwy potrafią bowiem oszczędzić nam późniejszego zmęczenia oczu, pieczenia i innych atrakcji po długotrwałym wpatrywaniu się w monitor.

SafeEyes dzieli przerwy na krótkie i długie. W obydwu przypadkach możemy ustalić jak długo one mają trwać (logicznym jest ustawienie przerwy krótkiej krótszej od tej dłuższej) oraz z jaką częstotliwością mają występować. Zasada jest prosta – co kilka krótkich przerw możemy zaordynować wspomnianą długą przerwę. Na 10 sekund (lub ile sobie ustawimy) przed ich wystąpieniem otrzymamy informację systemową a potem SafeEyes najzwyczajniej wygasi nam ekran monitora na czas zapisany w ustawieniach. Mało tego, na ekranie pojawi się zalecenie wykonania jednego z ćwiczeń – np. zamknij mocno oczy, przewracaj oczami i tym podobne. Podczas długiej przerwy zostaniemy zobligowani do wstania od komputera i przespacerowania się (według mnie brakuje ćwiczenia typu „popatrz przez okno w dal”). Dla osób szczególnie dbających o swoje zdrowie przewidziano opcję usunięcia przycisku Skip i tym samym wymuszenie takiej przerwy. Program jest jednak na tyle sprytny, że nie będzie nam przeszkadzał podczas pracy na pełnym ekranie (np. oglądanie filmu).

Program w wersji dla Ubuntu 16.04/16.10, Mint 18.xx i pochodne znajdziemy w repozytorium PPA:

sudo add-apt-repository ppa:slgobinath/safeeyes
sudo apt-get update
sudo apt-get install safeeyes gir1.2-notify

Podanie paczki gir1.2-notify jest konieczne, gdyż program nie mam jej w zależnościach, a jest ona wymagana do poprawnego działania.

W przypadku Arch Linuksa i Manjaro korzystamy z repozytorium AUR:

yaourt -S safeeyes

5 komentarzy

  1. Fajne to.Używam i polecam.Proste i działa.
    Jest też workrave.
    No i dostosowujący temperaturę barwową ekranu do pory dnia,nieśmiertelny redshift.

  2. Brakuje wyłączenia jednego typu drzemek (np. chciałbym mieć tylko długą). Da się to skonfigurować aby to obejść, ale wygodniejsze byłoby natywne rozwiązanie

  3. Niedługo ludzkość będzie potrzebować podobnych programów aby być w stanie odżywiać się, a może i nawet oddychać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.