przystajnik

SafeEyes 1.1.2 – nie siedź za długo przed komputerem

Chociaż wszyscy jesteśmy tytanami pracy a siła naszej woli potrafi utrzymać nas przed monitorem nawet i 48 godzin, to… „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”. Przychodzi taki czas w życiu człowieka, że zaczyna dbać o swoje zdrowie. Ale jak pogodzić zdrowy tryb życia z niezdrowym tkwieniem przed komputerem? Na początek możemy zadbać o nasze oczy, bo po może nam w tym sam komputer wraz z programem SafeEyes.

Zaplanuj odpoczynek dla oczu

Koncepcja SafeEyes nie jest szczególnie wydumana. Ot, program zmusza nas do tego czego sami nie potrafimy zrobić – czyli wstać na krótką chwilę od komputera. Wszystko to w trosce o nasze oczy. Krótkie ale regularne przerwy potrafią bowiem oszczędzić nam późniejszego zmęczenia oczu, pieczenia i innych atrakcji po długotrwałym wpatrywaniu się w monitor.

SafeEyes dzieli przerwy na krótkie i długie. W obydwu przypadkach możemy ustalić jak długo one mają trwać (logicznym jest ustawienie przerwy krótkiej krótszej od tej dłuższej) oraz z jaką częstotliwością mają występować. Zasada jest prosta – co kilka krótkich przerw możemy zaordynować wspomnianą długą przerwę. Na 10 sekund (lub ile sobie ustawimy) przed ich wystąpieniem otrzymamy informację systemową a potem SafeEyes najzwyczajniej wygasi nam ekran monitora na czas zapisany w ustawieniach. Mało tego, na ekranie pojawi się zalecenie wykonania jednego z ćwiczeń – np. zamknij mocno oczy, przewracaj oczami i tym podobne. Podczas długiej przerwy zostaniemy zobligowani do wstania od komputera i przespacerowania się (według mnie brakuje ćwiczenia typu „popatrz przez okno w dal”). Dla osób szczególnie dbających o swoje zdrowie przewidziano opcję usunięcia przycisku Skip i tym samym wymuszenie takiej przerwy. Program jest jednak na tyle sprytny, że nie będzie nam przeszkadzał podczas pracy na pełnym ekranie (np. oglądanie filmu).

Program w wersji dla Ubuntu 16.04/16.10, Mint 18.xx i pochodne znajdziemy w repozytorium PPA:

sudo add-apt-repository ppa:slgobinath/safeeyes
sudo apt-get update
sudo apt-get install safeeyes gir1.2-notify

Podanie paczki gir1.2-notify jest konieczne, gdyż program nie mam jej w zależnościach, a jest ona wymagana do poprawnego działania.

W przypadku Arch Linuksa i Manjaro korzystamy z repozytorium AUR:

yaourt -S safeeyes

Translate »