Zerene Stacker w promocji

Jeszcze do końca grudnia potrwa promocja która może zaciekawić osoby związanych z fotograficzną techniką macro. W tym okresie czasu można bowiem zakupić w promocyjnej cenie Zerene Stacker – program umożliwiający łączenie głębi ostrości kilku kadrów.

Zdjęcie do zdjęcia…
Zdjęcie do zdjęcia…
Jak zapewne wszyscy wiedzą, makrofotografia ograniczona jest nieubłaganymi prawami optyki. Zdjęcia wykonane z ogromnym przybliżeniem są zwykle obarczone nikczemną głębią ostrości. Aby sobie z tym poradzić wymyślono, że można przecież wykonać kilka kadrów tego samego obiektu, każdy z innym punktem ostrości (w głąb) i połączyć takie zdjęcia. Cóż, łatwiej wysnuć teorię, niż uczynić ją praktyką. Dlatego Zerene Stacker może być w takich sytuacjach niezastąpionym narzędziem. Przejmuje on (program) na swoje barki cały trud łączenia zdjęć i nam pozostaje jedynie wybrać stosowną opcję lub dokonać korekty domyślnych ustawień.

A opcji ten edytor ma tak akurat w sam raz. Podstawowy tryb użytkowania to wybór kadrów i odnalezienie w Stack odpowiadającego nam algorytmu. Do wyboru mamy PMax, PDepth lub miks obydwu. Pierwszy charakteryzuje się dbałością o szczegóły, nawet przy kadrach o niskim kontraście. Efektem ubocznym może jednak być zwiększenie szumów, kontrastu lub podbicie kolorów. Drugi umożliwi zachowanie oryginalnej kolorystki i płynności tonalnej, jednak nie uwypukli tak dobrze szczegółów jak PMax. Zastosowanie obydwu algorytmów na raz stanowi niejaki kompromis. Efekt końcowy możemy zwieńczyć ręcznym retuszem, podczas którego „przekopiujemy” z wybranego kadru źródłowego szczegóły/elementy na wynik końcowy. Zasadę używani łatki zna każdy. Program stawia na maksymalną automatykę, jednak znajdziemy zarówno bogate ustawienia preferencji (i działa algorytmów), obróbkę wsadową, obsługę profili kolorów (ustawienia), itp.

Zerene Stacker nie obsługuje niestety plików RAW, dlatego najpierw musimy przerobić je w odpowiednim programie do formatu TIFF (bezstratny) lub JPEG (stratny). Efekty naszych zmagań zapiszemy również jako TIFF lub JPEG.

Jak można było wywnioskować po wstępie, Zerene Stacker jest produktem komercyjnym. Dostępne są cztery rodzaje licencji – Professional Edition w cenie $289, Prosumer Edition za $189 (Professional Edition do celów niekomercyjnych), Personal Edition za $89 i Student Edition kosztujące $39. Student i Personal Edition to ta sama wersja (funkcjonalnie), jednak różniąca się ceną. Aby obniżyć podane ceny o 20% należy posłużyć się kodem HOL2016 podczas składania zamówienia.

Program pobieramy w paczce .zip. Wystarczy rozpakować ją do ulubionego katalogu (np. ~/Programy) i uruchomić znajdujący się tam skrót ZereneStacker.bsh

0

5 komentarzy

  1. Dobra uwaga 🙂 Przypuszczam, że dla wielu osób natłok parametrów w Macrofusion może być przytłaczający. Zerene jest bardziej zautomatyzowany i za tę automatykę się płaci.

  2. Ale efekty z zerene stacker są jednymi z lepszych jakie widziałem. Fakt że ceny mają od czapy.

  3. A tak z ciekawości zapytam czy kiedykolwiek pojawi się nowa kompilacja Macrofusion dla Linux Mint 19.3 ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.