Zdjęciem po mapie – Photini 2016.12

Upublicznianie zdjęć z bogactwem informacji zaszytym w metadanych nie jest może w dzisiejszych czasach dobrym pomysłem. Ale często na swoje własne potrzeby i dla własnej wygody wskazanym jest otagować fotografie. Choćby dla ich późniejszego sprawnego katalogowania, selekcji, itp. O ile w przypadku standardowych danych EXIF większość informacji zapisuje się automatycznie już w aparacie, o tyle popularne geotagi, słowa kluczowe i inne – musimy dokleić do kadrów samodzielnie. Dlatego wskazane jest mieć pod ręką jakieś sprytne narzędzie do tego. I to jest ten moment, kiedy na scenę wkracza Photini.

Photini 2016.12
Photini to teoretycznie prosty programik, jednak z takim bogactwem opcji, że termin „prosty” jest zupełnie nie na miejscu. Bo jak trywialnie by nie brzmiała edycja geotagów i pozostałych metadanych zintegrowanych z plikami graficznymi, o tyle rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana. W Photini będziemy bowiem mogli opisać fotografie za pomocą tytułu, opisu, słów kluczowych. Do tego program automatycznie wstawi informacje odnośnie praw autorskich. Kolejna karta (Technical metadata) umożliwia poprawienie daty, orientacji zdjęcia, informacji o obiektywie, ogniskowej i przysłonie, itp. I teraz się dopiero zaczyna…

Kolejne karty to pobierane z internetu mapy Google, Bing lub OSM. To na nich będziemy mogli przekonać się, gdzie zdjęcie zostało wykonane – o ile do naszej fotografii dołączone będą geotagi. A gdy ich nie ma? Łatwo naprawimy takie niedopatrzenie przeciągając zdjęcie na odpowiednie miejsca na mapie.

Następne trzy karty umożliwiają zautomatyzowanie procesu przesyłania zdjęć (zdjęcia) na nasze konto Google Photos, Flickr lub Facebook. I na sam koniec pozostaje nam karta z podręcznym importowaniem plików – w tym również z aparatu (do docelowego katalogu).

W najnowszej odsłonie programu debiutują następujące zmiany (wraz z zaległymi zmianami wersji 2016.10):

    2016.12

  • wsparcie dla plików wideo,
  • lepsza obsługa plików zapisanych przez inne oprogramowanie,
  • 2016.10

  • rozwijana lista ulubionych słów kluczowych,
  • poprawione sprawdzanie pisowni,
  • poprawione błędy w zakładkach map,
  • usunięty bład segfault przy wychodzeniu z programu.

Użytkownicy Ubuntu 16.04/16.10, Minta 18.xx znajdą program w repozytorium Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install photini

W Manjaro i Arch Linuksie możemy spróbować paczki z AUR:

yaourt -Syu photini-git 

0

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.