355 twarzy Mapivi 1.2

Bez obaw – nie będzie to referat o 355 forkach niepozornego menadżera zdjęć Mapivi. Po prostu projekt ten doczekał się 355 rewizji w repozytorium SVN a przy okazji jego aktualna seria została podniesiona do 1.2. Każda drobna zmiana w kodzie źródłowym i będąca składową 355 poprawek ma wpływ na finalną kształt i funkcjonowanie Mapivi 1.2. Można się spierać, czy wobec braku oficjalnej informacji o wydaniu należy nadal traktować wiekową wersję 0.97 za jedynie stabilną. Jednak jedno jest pewne – wersja 1.2.355 poprawia tak wiele, że z pewnością działa stabilniej i bardziej przewidywalnie niż wiekowy protoplasta.

Mapivi 1.2.355
Mapivi 1.2.355
To zaskakujące, jak użyteczne mogą być zwykłe rzeczy. Każdy bez trudu wskaże na geniusz koła, gwoździa, młotka, sznurka. Nie inaczej jest z programami komputerowymi.

Choć Mapivi z wyglądu mieści się w standardach „może być choć interfejs jakiś taki paskudny”, to nadrabia czym innym. Pod ujmującą prostota elementów Tk skrywa się bowiem niepojęta liczba opcji i funkcji. Mapivi to bowiem pełnoprawny menadżer zdjęć (jpeg) i edytor wstępnej obróbki. Zarządzanie zdjęciami to oczywiście bogata paleta funkcji związanych z ocenami, katalogowaniem, ustawianiem flag, tagów, edycją metadanych i szeroko pojętym poruszaniem się pomiędzy setkami naszych kadrów. Choć może dziwić skupienie się tylko na plikach jpeg, to ma to sens. Większość „typowych” użytkowników i tak wykonuje zdjęcia w tym trybie. Co więcej, zdjęcia są już potraktowane i wstępnie obrobione przez algorytmy aparatu. My możemy zatem skupić się na bezstresowym kolekcjonowaniu, opisywaniu i ew. poprawkach dla takich kadrów. A co jeśli robimy zdjęcia w RAW? Bez obaw, dla takich sytuacji w Mapivi przewidziano funkcję Files -> Convert non-JPEG pictures.

Wobec stratnej konwersji plików jpeg, autor programu zaleca przeprowadzanie poważniejszych manipulacji na obrazie w dedykowanych temu edytorach. Dlatego też w Mapivi spotkamy jedynie podstawowe filtry (kolory, jasność, kontrast, poziomy), które zaleca się wprowadzać „za jednym zamachem”. Każdorazowe zatwierdzenie zmiany powoduje bowiem zapisanie pliku na dysku (z zachowaniem oryginału) i kompresję wyniku (jak to w jpeg). Do tego odnajdziemy opcje pozwalające dodać obramowanie dla zdjęć, stworzenie HDRa (wymagane luminance-hdr-cli), wygodną konwersję do BW i wiele innych. Dla programu tajemnic nie stanowią tagi w EXIF, IPTC, tworzenie i manipulacje XMP. Innymi słowy – bogactwo opcji jakie znajdziemy w tym programie może zaskoczyć nawet najbardziej wymagających.

Program w wersji dla Ubuntu 14.04/16.04/16.10, Mint 17.x/18.x można znaleźć w repozytorium PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install mapivi

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.