przystajnik

GNOME 3.22 Karlsruhe

Armia 775 deweloperów, 22980 poprawek i nowości w kodzie, pół roku zmagań – jeżeli ktoś myśli, że nowe GNOME 3.22 to był spacer w parku, to bardzo się myli. Pierwastkiem zaskoczenia może być tajemnicza nazwa „Karlsruhe” sygnująca to wydanie, jednak uważni obserwatorzy spotkań GUADEC od razu skojarzą ją z miastem w Niemczech, gdzie odbył się tegoroczny zjazd osób związanych ze środowiskiem GNOME.

Zanim wydane GNOME 3.22 pojawi się na naszych biurkach z wydaniem jakieś dystrybucji upłynie sporo gigabitów w internecie. Dlatego do tego czasu pozostaje nam egzaltowanie się nowościami na papierze. A tych w GNOME 3.22 nie za dużo i nie za mało – tak w sam raz. Tym razem na pierwszy plan wysuwa się promocja i rozwój zorganizowanej formy dystrybucji oprogramowania dla Linuksa. Flatpak ma znieść dysproporcje dostępności nowych wersji programów dla jakiejkolwiek dystrybucji (podobnie jak Snap kub Appimage).

Flatpak integruje się

Flatpak integruje się

Flatpak w GNOME 3.22

Integracja formatu paczek Flatpak ma się dobrze i sukcesywnie coraz mocniej wpasowuje się w całość środowiska GNOME. Tym razem uskuteczniono pełną obsługę tego formatu. Wspomniane paczki obsługuje Menadżer Oprogramowania, jak również nieobce jest mu dodawanie repozytoriów zawierających flatpaki. Dzięki temu wyeliminowano konieczność uciekania się do terminala w celu zainstalowania paczki, a przy okazji w Menadżerze wyświetlane są informacje o pakiecie, jego źródle i poziomie bezpieczeństwa (czy działa w sandboksie). Prostsze życie z Flatpakiem będę mieli od teraz również deweloperzy, którym oddano do rąk narzędzia usprawniające wykorzystanie technologii nowych paczek.

Masowa zmiana nazw

Masowa zmiana nazw

Menadżer plików

Menadżer Plików w GNOME 3.22 to drugi element, który doczekał się największej ilości zmian i poprawek. Na początek dodano do niego możliwość wsadowej zmiany dużej ilości nazw plików. Funkcja ta wspomoże zarządzanie dużych kolekcji np. filmów, zdjęć, muzyki. Nazwy zmienimy z wykorzystaniem szablonów zastosowywanych do każdego pliku albo przez wyszukiwanie i zastępowanie części nazw wszystkich plików.

Ponadto poprawiono obsługę skompresowanych plików (.tar.gz, .zip) – menu kontekstowe umożliwia natychmiastowe rozpakowanie ich zawartości (lub utworzenie archiwum). Uporządkowano również sterowanie widokiem ikon i jednym kliknięciem przełączymy się pomiędzy siatką a listą. Poprawiono także przybliżanie i segregowanie listy plików.

Inne ulepszenia interfejsu użytkownika to ukrywanie paska stanu, aby nie zasłaniał plików, oraz wyświetlanie dodatkowych informacji o łączeniu z serwerami, w tym listę obsługiwanych protokołów.

Menadżer zdjęć

Do współczesnych standardów dociągnięto Menadżer Zdjęć, który doczekał się funkcji udostępniania naszych fotografii. Teraz każdy kadr łatwo wyślemy do serwisu Google lub załączymy do wiadomości e-mail. Trwają prace nad obsługą większej ilości serwisów. Całość jest jednocześnie zintegrowana z naszymi kontami on-line (ustawienia GNOME).

Lepszy Menadżer oprogramowania

Lepszy Menadżer oprogramowania

Menadżer oprogramowania

Menadżer Oprogramowania w GNOME 3.22 potrafi wyświetlić więcej programów jednocześnie, obsługuje też kategorie. Lepiej wiodocznymi stały się oceny przyznawana programom.

Ustawienia klawiatury

Pochylono się także nad ustawieniami klawiatury. W GNOME 3.22 lista skrótów jest teraz łatwiejsza do przeglądania, a nowy interfejs rozwiązuje liczne problemy z poprzedniej wersji. Dodano funkcję wyszukiwania, a ustawianie nowych skrótów jest teraz dużo prostsze.

Film i Muzyka

W Odtwarzaczu muzyki znacząco zwiększono wydajność. Program wczytuje się teraz szybciej, a siatka albumów automatycznie dostosowuje się do dostępnego miejsca na ekranie.

Odtwarzacz filmów umożliwia teraz odtwarzanie w różnych prędkościach. Jest to przydatne podczas słuchania rozmów i robienia notatek.

Wayland

Osoby czekające na triumfalne zaistnienie Waylanda na pulpitach linuksowych ucieszą się na wieść o tym, że GNOME 3.22 jeszcze lepiej wspiera i dogaduje się ze wspomnianym serwerem wyświetlania. Dodano np. obsługę tabletów graficznym Wacom, klawiatury ekranowej oraz wprowadzono możliwość obracania ekranu.

Na tym nie koniec, bowiem w 3.22 zobaczymy całe rzesze pomniejszych poprawek i usprawień – jak choćby budziki dla wydarzeń w nowej wersji Kalendarza. Klient IRC Polari może zapamiętywać i automatycznie używać haseł dla bota NickServ. Po perturbacjach z dostarczycielem treści dla Map, używają one teraz serwisu Mapbox z danymi OpenStreetMap.
 

Post navigation

Translate »