przystajnik

Linux Mint Xfce 18 dołącza do rodziny

Miłośnicy środowiska Xfce musieli czekać niewyobrażalnie długo na dystrybucję Linux Mint ze wspomnianym środowiskiem w roli głównej. Od debiutu Ubuntu 16.04 na którym bazuje nowy Mint minęło już kilka miesięcy i trzeba przyznać, że odmiany Xfce i KDE mogą poczuć się obywatelami drugiej kategorii – pierwszeństwo przypadło bowiem w udziale środowiskom Cinnamon i MATE. Finalnie jednak obraz iso z Xfce jest już dostępny, a na KDE jeszcze poczekamy.

Linux Mint „Sarah” 18 Xfce

Linux Mint „Sarah” 18 Xfce

Jeżeli ktoś oczekiwał trzęsienia ziemi, to srodze się zawiedzie. Zmiany w tym wariancie osiemnastej wersji Minta dotyczą niemal tylko i wyłącznie samego systemu – Xfce z racji dynamiki swojego rozwoju nie wnosi zbyt wiele. Oczywiście nadal możemy cieszyć się minimalizmem przy jednoczesnym bogactwie ustawień jakie oferuje to środowisko – na przekór byciu „lekkim i oszczędnym w formie” pulpitem. Ponadto, wbrew pozornemu zastojowi w rozwoju, Xfce coraz lepiej radzi sobie choćby z GTK3. Sam Mint 18 natomiast to próba stworzenia systemu ze stałą „podstawą programową”, niezależnie od wybranego przez nas środowiska. Jednocześnie, twórcy nie podejmują się odkrywania koła na nowo i tworzenia swoich własnych standardów – po prostu starają się wydajnie i w nowy sposób zaprezentować rozwiązania minimalnie zależne od jakichkolwiek bibliotek któregokolwiek „dużego” pulpitu. Zatem, powtarzając się co nieco, przypomnijmy.

Xed

Xed

Pix

Pix

Mint 18 skupia się przede wszystkim na ujednoliceniu palety podstawowych narzędzi do doraźnej obróbki tekstu (Xed), przeglądania PDFów (Xreader), przeglądania grafiki (Xviewer), odtwarzania multimediów (Xplayer) i zarządzania kolekcją zdjęć (o dziwo – Pix). Wszystkie te programy są nam dobrze znane ze środowiska GNOME lub MATE. Jedynym usprawnieniem jest uniezależnienie ich od środowiska graficznego – dzięki temu natkniemy się na nie zarówno w wydaniu z MATE jak i z Cinnamonem, a teraz Xfce. Wdrożono również nowy elegancki temat Mint-Y, który jest oparty na temacie Arc GTK i ikonach Moka. Obsługiwane są systemy plików exFAT oraz Btrfs, poprawiono wsparcie dla HiDPI oraz GTK3, a także poważnie przerobiono Menadżer Aktualizacji i ekran logowania MDM 2.0.

Obrazy ISO znajdziemy pod tym adresem. Jednocześnie warto pamiętać, że teoretycznie możliwa jest aktualizacja z wersji 17.3 do 18, ale zdecydowanie bardziej zaleca się instalację na świeżo – po wcześniejszym zarchiwizowaniu swoich danych, lub posiadaniu oddzielnej partycji /home. 

Post navigation

Translate »